Μπρέσια – Προμηθέας Πάτρας 63-57: “Λύγισε” στο φινάλε στην Ιταλία λόγω… επίθεσης! (videos)

2020-01-07T22:19:27+00:00 2020-01-10T12:58:32+00:00.

07/Jan/20 22:19

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Προμηθέας Πάτρας στο Top16 του EuroCup γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα από την Μπρέσια με 63-57 στην Ιταλία.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο έχοντας κακή εικόνα στην επίθεση, όμως στην συνέχεια επέστρεψε πήρε ξανά το προβάδισμα και “πάλεψε” για την νίκη. Τελικά γνώρισε την ήττα, αφού επιθετικά δεν παρουσίασε συνολικά καλή εικόνα και ήταν ιδιαίτερα άστοχη έχοντας 11/26 δίποντα (42%), 8/31 τρίποντα (31%) και 11/20 βολές (55%)!

Πλέον η Μπρέσια έχει ήδη μία νίκη στην φάση του Top16, ενώ ο Προμηθέας ξεκινώντας με ήττα θα πρέπει να βελτιωθεί για να διεκδικήσει την πρόκριση.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Η εξέλιξη

Στο -8 με τεράστιο επιθετικό πρόβλημα ο Προμηθέας!

Εξαιρετικά ξεκίνησε ο Προμηθέας το ματς και προηγήθηκε από νωρίς με 13-5 (στο 8′) με τον Έλις να έχει 5 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο χαμηλός ρυθμός είχε επικρατήσει απόλυτα και η Μπρέσια με συνολικό επιμέρους σκορ 16-3 ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 26-18, αφού ο Προμηθέας είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα με 6/28 σουτ σκοράροντας μόλις ένα τρίποντο σε 10 λεπτά!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Ιταλία ξεκίνησε με την Μπρέσια να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και με νέο επιμέρους σκορ 12-6 ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +12 (38-24 στο 25′). Η ελληνική ομάδα με εντυπωσιακό σερί 14-2 μείωσε σε 40 (στο 28′) και έκανε ντέρμπι το ματς, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα μπροστά με 41-40 και συνολικό επιμέρους σκορ 23-14!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν δυνατά και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +6 (49-43 στο 34′) δείχνοντας πως μπορούν να πάρουν το διπλό. 3′ λεπτά πριν το φινάλε με εξαιρετικό σερί 12-0 οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 55-49 και έγιναν το φαβορί για την νίκη.

1:40 πριν το τέλος η Μπρέσια κρατούσε το προβάδισμα με 57-54 και όλα ήταν ανοιχτά άλλα δύο τρίποντα ένα του Βιτάλι και ένα του Αμπάς έκαναν το σκορ 63-54 και έκριναν το ματς στα 41′. Τελικά ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στην Ιταλία με 63-57.

Που κρίθηκε: 1:40 πριν το φινάλε η Μπρέσια ήταν μπροστά στο σκορ με 57-54 και με 2/2 τρίποντα από Βιτάλι και Αμπάς που δέχθηκε ο Προμηθέας είδε το σκορ να γίνεται 63-54 και εκεί όλα… τελείωσαν για την ελληνική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αμπάς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ και ο Βιτάλι έκανε την διαφορά με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν ο Μάντζαρης με 12 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Λίποβι με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57.