Eurohoops Academy

Πρωτάθλημα Εφήβων | 10η Αγωνιστική: Eurohoops Academy – ΓΣ Άνοιξης 45-70

Το κακό φινάλε στοίχισε στη Eurohoops Academy στο ξεκίνημα του Β’ Γύρου, με τη διαφορά στο σκορ να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων.

Σε άστοχη ημέρα βρέθηκε η Eurohoops Academy κόντρα στη δυνατή ομάδα του ΓΣ Άνοιξης, στο παιχνίδι για την 10η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της Β’ ΕΣΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, κάνοντας το +8 λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου (4-12). Με ένα υπέροχο buzzer beater η ομάδα μας μείωσε σε 6-12 στο τέλος του δεκαλέπτου, για να φτάσει ως το -4 (9-13, 11′). Αν και ο ΓΣ Άνοιξης πήρε και πάλι ένα μεγαλύτερο προβάδισμα, οι παίκτες του Γιώργου Ρουμπελάκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν (18-18), και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (20-19, 16′). Η Eurohoops Academy είχε, όμως, και πάλι ένα κενό διάστημα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο +4 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό η Eurohoops Academy κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ, φτάνοντας πολλές φορές σε απόσταση… αναπνοής. Ο ΓΣ Άνοιξης, ωστόσο, έτρεξε ένα σερί 2-18 με τους νεαρούς αθλητές μας να μην μπορούν να βρουν τρόπο να τους σταματήσουν αμυντικά, αλλά και να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις θα συνεχιστούν με το εκτός έδρας παιχνίδι στον Εύνικο ΓΑΣ για την 11η Αγωνιστική (11/12, 17:30).

Eurohoops Academy «Εξέλιξις» – ΓΣ Άνοιξης 45 – 70

Δεκάλεπτα: 6-12, 22-26, 35-51, 45-70
Eurohoops Academy (Γιώργος Ρουμπελάκης, Κωνσταντίνος Σταμάτης): Πατουχέας, Βαφιάς, Βυτογιάννης, Ασημένιος, Λάττας, Ιωάννου, Καράβας, Κατσίβας, Μαρνέζης, Ραβάνης, Μπρατάκος, Ανυφαντής.