74

-23

Παρακολουθήστε τα βίντεο των αγώνων

Basket Walkers vs Lalizas (49-44)

Οι λίγες φάσεις και το χαμηλό σκορ ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με σκορ 21-21.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο δεύτερο μισό όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας. Δυνατές άμυνες και αστοχία οδήγησαν το παιχνίδι σε ένα αγωνιώδες φινάλε. Στα 37″ οι Walkers ήταν μπροστά με 45-44. Κλέψιμο από τους Walkers και η τελευταία επίθεση στα χέρια τους. Πάσα στον ξεμαρκάριστο Γαβαλά, τρίποντη βόμβα και προβάδισμα 4π, με 9” να απομένουν στο ρολόι!

Άστοχος σε σουτ 3π. ο Σπίνουλας στην τελευταία επίθεση του LALIZAS και το τελικό σκορ 49-44 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές από τον Βουρδόλη. Από την ομάδα των Basket Walkers πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξιος Βλάχος Junior με 15π και 11ρ. ενώ από την ομάδα του LALIZAS ο Αναστασόπουλος με 17π. και 5/5διπ.

Dittera Legends vs Elapuse (51-74)

Εύκολο βράδυ είχαν οι Elapuse BC απέναντι στους Dittera Legends. Από το 1ο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους οι μόλις έξι παίκτες των νικητών που εμφανίστηκαν στο παρκέ και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους θρύλους της Diterra!

Διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος πρόσφεραν θέαμα και καλό μπάσκετ ενώ διακρίθηκαν με την εμφάνισή τους οι Μιγιώνης και Δεσύπρης με 24π και 19π αντίστοιχα. Η ομάδα των Diterra Legends μπήκε με το αριστερό στην διοργάνωση αλλά το Πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη. Ξεχώρισαν οι Μοσκαχλαΐδης και Μαχαίρας με 13π και 11π αντίστοιχα.

Accenture Plus vs Black Mambas (51-49)

Πρεμιέρα στην Eurohoops League με έναν αγώνα για γερά νεύρα και γεμάτο σασπένς! Η ομάδα της Accenture Plus μπήκε δυνατά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα +5 απέναντι στους μαχητικούς BLACK MAMBAS, μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Black Mambas επέστρεψαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στο -2.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα ήταν συγκλονιστικό καθώς το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο δεν υπήρχε ξεκάθαρος νικητής. Στα 18” πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο 49-49. Επιθετικό ριμπάουντ σε χαμένη βολή μετά από φάουλ και επίθεση για την Accenture+. Η μπάλα φτάνει στον Νικολαΐδη και στα 6” με μακρινό σουτ διαμορφώνει το 51-49 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα. Στην τελευταία κατοχή οι Black Mambas δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα…

PWC vs Old Dogs (78-67)

Ένα 10λεπτο ήταν αρκετό για να ξεφύγει στο σκορ και να κρατήσει την διαφορά μέχρι το τέλος η ομάδα της PWC απέναντι στoυς μαχητικούς και έμπειρους OLD DOGS.

Η πιο νεανική ομάδα της PWC ήταν καλύτερη και αν και πιέστηκε σε κάποια σημεία, έδειξε την πρέπουσα ψυχραιμία και πήρε την νίκη. Παίζοντας όμορφο μπάσκετ και δημιουργώντας θεαματικές φάσεις έφτασε εύκολα στους στους 78 πόντους με τον Βουράνη να ξεχωρίζει και να ολοκληρώνει τον αγώνα με 23 πόντους.

Από την άλλη τα “γέρικα σκυλιά” μόνο γέροι δεν αποδείχθηκαν καθώς το πάλεψαν καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έδειξαν ότι έχουν μέλλον στην διοργάνωση. Όποιος τους υποτιμήσει θα κάνει μεγάλο λάθος! Με 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές και 21 πόντους συνολικά ξεχώρισε ο Αντωνίου. Τελικό σκορ 78-67 υπέρ της PWC!

Moore Stephens vs Ecalli Club (83-30)

Πολύ εύκολο βράδυ είχαν οι Moore Stephens  απέναντι στους Ecalli Club και αυτό αντικατοπτρίζεται στο τελικό σκορ (83-30) και τη διαφορά των 53 πόντων.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν ιδανικά για την πλευρά των νικητών, οι οποίοι πραγματοποίησαν μία εντυπωσιακή εμφάνιση προσφέροντας πολύ ωραίο μπάσκετ και δοκίμασαν αρκετά συστήματα ενόψει και της συνέχειας του Πρωταθλήματος. Οι Χαραλαμπίδης και Μαυράκης ήταν οι πολυτιμότεροι παίκτες με 24π-11ρ-6ασ και 19π-9ρ αντίστοιχα.

Η ομάδα του Ecalli Club από την άλλη φάνηκε ανέτοιμη στο παρκέ και υπέστη ολοκληρωτική ήττα καθώς δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο μόνος που διακρίθηκε ήταν ο Σακέλλης με 16π και 17ρ εκ των οποίων τα 11 επιθετικά.