Lalizas VS Ogilvy & Mather 34-50 (στατιστικά εδώ)

Black Mambas VS Moore Stephens 53-50 (στατιστικά εδώ)

Elapuse B.C. vs PWC 57-82 (στατιστικά εδώ)

Old Dogs vs Dittera Legends 56-68 (στατιστικά εδώ)

Παρακολουθήστε τα βίντεο των αγώνων

Lalizas VS Ogilvy & Mather 34-50

Πρεμιέρα μετά από το απαραίτητο ρεπό για την BOLD/OGILVY και αντίπαλός της στο πρώτο της παιχνίδι στη σεζόν ήταν η ομάδα LALIZAS. Και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη αλλά πιο έτοιμη εμφανίστηκε η BOLD/OGILVΥ η οποία από την αρχή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Καλύτερη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, επέβαλε τον ρυθμό της και κράτησε χαμηλά το παθητικό της με μόλις 34 πόντους. Ο Κουσουλής ήταν εκείνος που ξεχώρισε με την απόδοση του και πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14π και 12ρ. Από την άλλη η ομάδα LALIZAS εμφανίστηκε με περισσότερες αδυναμίες και δυσκολεύτηκε αρκετά επιθετικά. Οι πόντοι της επίθεσης ήταν μοιρασμένοι με καλύτερους τους Πετρίτη και Δούβρη με 7π αντίστοιχα. Τελικό σκορ 34-50!

Black Mambas VS Moore Stephens 53-50

Εκπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιους αντιπάλους που πρόσφεραν θέαμα, πάθος και αυταπάρνηση για την νίκη μέχρι το τέλος! Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή με τους Mambas να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με μικρό υπέρ τους προβάδισμα.

To 3o δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για τους Moore Stephens, οι οποίοι όχι απλά ροκάνισαν την διαφορά αλλά ξεκίνησαν το 4ο με οριακό προβάδισμα +1. Οι δυνατές άμυνες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού και ο αγώνας πήγε πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ένα μικροατύχημα στέρησε τη συμμετοχή του αρχηγού των Mambas στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη όμως δεν τους πτόησε με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη (53-50) εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων στα κρίσιμα σημεία. O Χαλαβατζής με 17π από τους ΜΑΜΒΑS και ο Λογοθέτης με 10π. από τους MOORE ST. ήταν οι δύο που ξεχώρισαν.

Διαφορετικοί στόχοι για τις δύο ομάδες με την Accenture Plus να ψάχνει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και την Ecalli CLUB την πρώτh. Σαφώς καλύτερη από την προηγούμενη φορά εμφανίστηκε η ECALI CLUB από την προηγούμενη φορά που έδειξε σοβαρότητα και ομοιογένεια με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο υπέρ της 28-25.

Η εικόνα στο 2ο ημίχρονο ωστόσο άλλαξε άρδην με τηνAccenture Plus να επικρατεί κατά κράτος σε επίθεση και άμυνα. Η ομάδα της Ecalli Club έδειξε αγνώριστη και τελικά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να ανατρέψει το εις βάρος της σκηνικό καθώς στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε με 48-60.

Ο Τζανουδάκης με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους νικητές ενώ από τους ηττημένους οι Λιάγκας, Συμεωνίδης και Σεχόπουλος σκόραραν από 10 πόντους ο καθένας.

Elapuse B.C. vs PWC 57-82

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η ELAPUSE BC καθώς η PWC ήταν καταιγιστική σε ολόκληρο τον αγώνα! Αν και αναμενόταν ντέρμπι η ELAPUSE BC έκανε κακή εμφάνιση και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στο τουρνουά. Αντιθέτως οι νικητές πήραν πολλές βοήθειες από τον πάγκο και είχαν σε εκπληκτικό βράδυ τον Βουράνη (22π,, 12ρ., 3κλ, 3ασσ.) κάτι που τους επέτρεψε να μην απειληθούν σε κανένα σημείο. Ωραίες φάσεις, πολύ καλό μπάσκετ και η PWC ζευγάρωσε τις νίκες της στο τουρνουά νικώντας με σκορ 57-82!

Από την ομάδα των ELAPUSE BC διακρίθηκε με την εμφάνισή του ο Μιγιώνης με 20π και 10ρ. κάνοντας double-double.

Old Dogs vs Dittera Legends 56-68

Και οι δυο ομάδες προερχόντουσαν από ήττα στην 1η αγωνιστική και έψαχναν την πρώτη τους νίκη. Τα “Γέρικα Σκυλιά” παρουσιάστηκαν στο παρκέ με πολλές ελλείψεις και παρ’ όλη την υπερπροσπάθεια δεν κατάφεραν να λυγίσουν τους κατά πολύ νεότερους παίκτες της Diterra. Πολυτιμότερος παίκτης ήταν και πάλι ο Αντωνίου που σταμάτησε στους 24π!

Η Diterra αν και με επτά παίκτες και εκείνοι, είχαν περισσότερες δυνάμεις και ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και έτσι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα. Καλύτερος όλων ο Φακίρης με 17π ενώ εκ των διακριθέντων με 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα ήταν και ο Σουρλάγκας. Τελικό σκορ 56-68 για την Diterra!