Eurohoops League: Βαθμολογία και αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής (VIDEO)

2017-10-29T15:10:38+00:00 2017-10-29T15:23:40+00:00.

29/Oct/17 15:10

Η μπασκετική δράση στο Eurohoops Dome συνεχίζεται με την 3η αγωνιστική της Eurohoops League να περιλαμβάνει πέντε παιχνίδια και τις ομάδες να απολαμβάνουν το αγαπημένο τους άθλημα.

Βρισκόμαστε ακόμα στο ξεκίνημα της αγωνιστικής περιόδου και όπως γίνεται εύκολα κατανοητό κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει τον μεγάλο πρωταθλητή της Eurohoops League.

Ωστόσο, κάποιες ομάδες έχουν φροντίσει από πολύ νωρίς να δείξουν τα… δόντια τους, με την 3η αγωνιστική να επιβεβαιώνει πως η λίγκα είναι αρκετά αμφίρροπη.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Όμιλος Hoops 1

Ogilvy & Mather vs Basket Walkers 58-45 (πλήρη στατιστικά)

Lalizas ΡΕΠΟ

Όμιλος Hoops 2

Ecali Club vs Black Mambas 48-40 (πλήρη στατιστικά)

Accenture Plus vs Moore Stephens 45-67 (πλήρη στατιστικά)

Όμιλος Hoops 3

PWC vs Dittera Legends 73-54 (πλήρη στατιστικά)

Old Dogs vs Elapuse B.c. 57-93 (πλήρη στατιστικά)

Ogilvy & Mather vs Basket Walkers 58-45

Δύσκολο παιχνίδι αναμενόταν και για τις δύο ομάδες καθώς ήθελαν και οι δύο την νίκη πριν το κλείσιμο του α’ γύρου των Προκριματικών του Τουρνουά.

Δυνατές άμυνες και αρκετή αστοχία και από τις δύο ομάδες ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με την Ogilvy να διατηρεί μικρό προβάδισμα (28-26). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ogilvy επέστρεψε ακόμα καλύτερη κυριαρχώντας πλήρως κόντρα στους Basket Walkers. Οι Walkers δεν άντεξαν την πίεση και έχοντας σε κακή ημέρα τον Βλάχο jr, o οποίος είχε χαμηλά ποσοστά αν και τελείωσε το ματς με 17 πόντους – 16 ριμπάουντ αλλά και 8 λάθη, γνώρισαν την ήττα.

Για λογαριασμό των νικητών ξεχώρισε ο Κουσουλής ο οποίος με τη σειρά του δεν παρουσιάστηκε ιδιαίτερα εύστοχος αλλά κατάφερε να πετύχει 15 πόντους και να μαζέψει 13 ριμπάουντ. Τελικό σκορ 58-45 υπέρ της OGILVY!

Ecali Club vs Black Mambas 48-40

Ένα πολύ καλό και ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στους Black Mambas και την ομάδα του Ecali Club που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Η Ecali Club έψαχνε την πρώτη της νίκη στο Τουρνουά καθώς προερχόταν από δύο συνεχόμενες ήττες. Από την άλλη οι Mambas με μία νίκη και μία ήττα αναζητούσαν το δεύτερο νικηφόρο τους αποτέλεσμα στο τουρνουά. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος με την Ecali να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 28-23. Οι Μambas αντέδρασαν στην επανάληψη και προηγήθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 35-32. Η κούραση όμως και τα λάθη αποδείχθηκαν μοιραία στο 4ο δεκάλεπτο για τους Mambas καθώς είχαν απομείνει έξι μόλις παίκτες μετά και το τραυματισμό του Γρίπλα.

Η ECALI άρπαξε την ευκαιρία και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Τουρνουά με σκορ 48-40! Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Σεχόπουλος από τους νικητές με 14π. και 4κλ., ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Αρναουτάκης με 13π και 15ρ!

Accenture Plus vs Moore Stephens 45-67

Πολύ καλή και εμφατική εμφάνιση από την Moore Stephens η οποία επικράτησε με 67-45 της πάντα αξιόμαχης Accenture+Friends!

Ο αγώνας για την ομάδα Moore Stephens ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και το επιμέρους σκορ στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου ήταν 20-6. Η Accenture+ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τα κατάφερε απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκε Χαραλαμπίδης, οποίος σκόραρε 16 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ για τους νικητές. Από την Accenture+ ξεχώρισε ο Δημάκης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

PWC vs Dittera Legends 73-54

H 3η αγωνιστική της Eurohoops League έφερε αντιμέτωπες την αήττητη PWC και την Dittera που μέχρι πρότινος είχε μία νίκη και μία ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Dittera η οποία στο 1ο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως  η PWC ανέβασε στροφές και και με όπλο την εκπληκτική άμυνα της που επέτρεψε μόλις 3 πόντους στους αντιπάλους πήρε τα ηνία του παιχνιδιού.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετατράπηκε σε παράσταση για έναν μόνο ρόλο και με την PWC να χτίζει διαφορά ασφαλείας και να την διατηρεί μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Η Dittera προσπάθησε να επανέλθει αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικό σκορ 73-54 με τον σούπερ Βουράνη να πετυχαίνει 33 πόντους και να κατεβάζει 9 ριμπάουντ για την PWC! Από την Diterra ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Μπερτσάτος με 13 πόντους.

Old Dogs vs Elapuse B.c. 57-93

Επιθετικό ρεσιτάλ από τους Elapuse BC με καταιγισμό τριπόντων και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας! Από την αρχή επέβαλαν τον ρυθμό τους και έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ. Οι Old Dogs εμφανίστηκαν και πάλι με έξι παίκτες. Η κούραση σε συνδυασμό με την αστοχία έφεραν απογοήτευση στις τάξεις των “γέρικων σκυλιών”, οι οποίοι δήλωσαν ότι θα εμφανιστούν πιο δυνατοί στον β’ γύρο των Προκριματικών.

Εξαιρετικός οργανωτής και εκτελεστής ο Μιγιώνης από την ELAPUSE BC, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 5 ασίστ και 7 ριμπ. Από τους Old Dogs ο Μπουγιούκος ήταν πολύ καλός και τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τελικό σκορ 93-57!