Eurohoops League: Βαθμολογία και αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής (VIDEO)

2017-11-06T01:17:36+00:00 2017-11-09T14:53:39+00:00.

06/Nov/17 01:17

Το πρωτάθλημα της Eurohoops League συνεχίζεται με την 4η αγωνιστική να περιλαμβάνει κάποια άκρως ενδιαφέροντα παιχνίδια με τις ομάδες να προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Οι παίκτες συνεχίζουν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και οι αναμετρήσεις της εβδομάδας που ολοκληρώθηκε να είναι πιο αμφίρροπες από ποτέ.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε κανένα παιχνίδι η διαφορά στο τελικό σκορ δεν ήταν μεγαλύτερη από τους 8 πόντους. Κάποιοι πανηγύρισαν, κάποιοι δεν τα κατάφεραν, όμως στο τέλος της ημέρας όλοι χάρηκαν το μπάσκετ και αυτό είναι το πιο σημαντικό!

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Όμιλος Hoops 1

Lalizas vs Basket Walkers 54-46 (πλήρη στατιστικά)

Ogilvy & Mather ΡΕΠΟ

Όμιλος Hoops 2

Ecali Club vs Moore Stephens 48-56 (πλήρη στατιστικά)

Black Mambas vs Accenture Plus (ο αγώνας δεν πραγματοποιήθηκε)

Όμιλος Hoops 3

Elapuse B.C. vs Dittera Legends 62-64 (πλήρη στατιστικά)

Old Dogs vs PWC 63-68 (πλήρη στατιστικά)

Lalizas vs Basket Walkers 54-46

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα στην ομάδα του Lalizas και των Basket Walkers! O Lalizas προερχόταν από δύο συνεχόμενες ήττες και έψαχνε απεγνωσμένα την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα στην Eurohoops League! Και οι δύο μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και κύριο χαρακτηριστικό του α’ ημιχρόνου ήταν οι δυνατές άμυνες και η αστοχία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να παραμείνει χαμηλά (20-20).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (33-33) μέχρι το 30′ και όλα τα κρίνονται στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι. Ο Lalizas ήταν αποφασισμένος και με ιδιαιτέρως μαχητικό πνεύμα πέρασε μπροστά, την ώρα που οι Basket Walkers έμοιαζαν σαστισμένοι. Οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 54-46!

Ecali Club vs Moore Stephens 48-56

H Εcali Club ανεβάζει συνεχώς την απόδοσή της από παιχνίδι σε παιχνίδι και αυτό φάνηκε περίτρανα κόντρα στους MOORE STEPHENS, εκεί όπου το πάλεψε μέχρι τέλους…

Αυτό που στοίχισε τελικά ήταν το 3ο δεκάλεπτο στο οποίο η Ecali Club σκόραρε μόλις 4 πόντους. Αντιθέτως, οι MOORE STEPHENS με υπομονή στο παιχνίδι τους έδειξαν την εμπειρία τους και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί. Πολύ καλές φάσεις και δυνατές άμυνες καθόρισαν το τελικό σκορ 56-48, την ώρα που MVP αναδείχθηκε ο πολύ καλός Χαραλαμπίδης με 19π και 9 ριμπ ενώ για την Ecali καλύτερος όλων ήταν οι Λαμπράκος και Λιάγκας με 13 πόντους έκαστος.

Elapuse B.C. vs Dittera Legends 62-64

Πολύ καλό παιχνίδι για γερά νεύρα καθώς ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα! Θυμίζουμε πως στον α’ γύρο η ομάδα των ELAPUSE BC είχε νικήσει άνετα τους DITERRA LEGENDS.

H εικόνα στα πρώτα δύο δεκάλεπτα ήταν υπέρ της ELAPUSE BC η οποία με οδηγό τον Μιγιώνη προηγήθηκε με 35-26. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν και οι θρύλοι της DITERRA ανέκαμψαν με αποτέλεσμα η διαφορά στο τρίτο 10λεπτο να μειωθεί στον πόντο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε άγρια τροπή και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Ψυχραιμότερη στο τέλος όμως αποδείχθηκε η Dittera η οποία ήταν πιο εύστοχη και πιο συγκεντρωμένη.

Τελικό σκορ 62-64 με τους Μπερτσάτος (16π, 8ρ)και Σουρλάγκας (8π, 13ρ, 5ασ) να ξεχωρίζουν. Από τους ηττημένους ELAPUSE για άλλη μία φορά MVP αναδείχθηκε ο καταπληκτικός Μιγιώνης με 36 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Old Dogs vs PWC 63-68

Με ανοιχτούς λογαριασμούς από τον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες ξαναβρέθηκαν στο παρκέ για να προσφέρουν έναν πολύ ωραίο αγώνα.

Οι OLD DOGS έκαναν ιδανικό ξεκίνημα και ήταν μπροστά στο πρώτο 10λεπτο με 18-13. Η PWC αντέδρασε άμεσα στο δεύτερο 10λεπτο και αφυπνίστηκε έπειτα από τις απαραίτητες οδηγίες του προπονητή με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ (+10π) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο η PWC κατέβαse ταχύτητα και παίζοντας συντηρητικά κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 68-63. Φιλότιμοι και πάντα μαχητικοί οι OLD DOGS αλλά και με πολλά παράπονα για την διαιτησία, γνώρισαν την 4η ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην Eurohoops League.

Πολύ καλός για άλλη μία φορά ήταν ο Αντωνίου με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ για την PWC ο συνήθης ύποπτος Ροδάκης είχε 31 πόντους!