2017-12-17T22:50:32+00:00 2017-12-17T23:08:09+00:00.

17/Dec/17 22:50

Οι ομάδες της Eurohoops League συνεχίζουν τις προσπάθειες τους για τον τίτλο και η εβδομάδα που ολοκληρώθηκε περιελάμβανε πολλά χαμόγελα για την Moore Stephens

Η αναμέτρηση των Moore Stephens με τους Elapuse θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι αν οι τελευταίοι δεν είχαν παρουσιαστεί με αρκετές ελλείψεις.

Οι απουσίες των Κουτσούκο, Δεσύπρη και Μιγιόνη ανάγκασε τους Elapuse να παραταχθούν με μόλις έξι παίκτες κάτι που επηρέασε σημαντικά το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (13-10), οι Moore Stephens έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο έχοντας εξασφαλίσει ήδη σημαντική διαφορά με +15 (34-19).

Το παιχνίδι στο 3ο 10λεπτο απέκτησε ρυθμό και οι Moore Stephens πάτησαν γκάζι, διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα στο 56-36. Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού, το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν μία τυπική διαδικασία και την κόρνα της λήξης να βρίσκει τον δείκτη του σκορ στο 68-42.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Χαραλαμπίδης (21π) και Ανδρόνικος (15π), την ώρα που οι προσπάθειες των Πιτσίλη (12π) και Αναγνώστου (10π) δεν ήταν αρκετές.