Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Les Daltons κόντρα στους Basket Walkers (video)

2017-12-17T23:01:28+00:00 2017-12-17T23:01:28+00:00.

17/Dec/17 23:01

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Eurohoops League οι Les Daltons!

Τι και αν πάτησαν για πρώτη φορά το παρκέ του Eurohoops Dome; Οι Les Daltons ξεκίνησαν κεφάτοι και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι απέναντι στους Basket Walkers.

Στο αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο οι Daltons είχαν σωστές επιλογές και κατάφεραν να εξασφαλίσουν μικρό προβάδισμα με 18-14. Η αντίδραση των Walkers ωστόσο ήταν άμεση με τα ξαδέρφια Βλάχους να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες με αποτέλεσμα να ανατρέψουν την κατάσταση και να φέρουν την ομάδα τους μπροστά με 30-25 στο ημίχρονο.

Η λύση τελικά για τους Daltons ήρθε μέσα από την άμυνα! Έκλεισαν τους διαδρόμους, πίεσαν στη μπάλα και δέχθηκαν μόλις 5 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο κάτι που τους βοήθησε να περάσουν εκ νέου μπροστά (41-35) χωρίς να κοιτάξουν ξανά πίσω τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ηττημένους Basket Walkers ήταν ο Αλέξιος Jr. Βλάχος με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ οι νεοφώτιστοι είχαν με διψήφιο αριθμό πόντων τους Απαλοδήμα (10π), Ροντογιάννη (15π), Κανελλόπουλο (14π, 14ρ) και Παπαϊωάννου (12π, 11ρ)