Έκαναν το 2 στα 2 οι Les Daltons κόντρα στην Lalizas

2017-12-18T18:38:57+00:00 2017-12-18T18:40:46+00:00.

18/Dec/17 18:38

Κεφάτοι έχουν ξεκινήσει τις υποχρεώσεις τους στην Eurohoops League οι Les Daltons που διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στην ομάδα της Lalizas.

Πολλά υποσχόμενο παιχνίδι το οποίο πραγματικά μας αποζημίωσε στο έπακρο καθώς η αναμέτρηση Lalizas-Les Daltons κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα της Lalizas ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-12. Οι Daltons ωστόσο αφυπνίστηκαν στα επόμενα λεπτά και παίζοντας καλύτερη άμυνα κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο με οριακό προβάδισμα 23-22.

Η κατάσταση μάλιστα έγινε ακόμα χειρότεροι για τους παίκτες της Lalizas που πέτυχαν μόλις 6 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 36-28. Δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη!

Με κορυφαίο τον Δούβρη, ανέκαμψαν και με δύο τρίποντα 4′ πριν την λήξη ισοφάρισαν. Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι και οι δύο πλευρές απώλεσαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να προηγηθούν, πριν ο Σπύρο βάλει μπροστά τον Lalizas περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το φινάλε ωστόσο άνηκε στους Les Daltons! Ψύχραιμες σετ επιθέσεις και καλές άμυνες οδήγησαν στο τελικό 46-41 και στη δεύτερη νίκη τους στην Eurohoops League.

Σε πολύ καλή βραδιά για τους LALIZAS ήταν ο Σπίνουλας με 16π. και 8ριμπ. ενώ ο Κανελλόπουλος για τους Daltons διακρίθηκε με την εμφάνιση του σκοράροντας 15π. Και δίνοντας 3 πάσες.