Νίκη – θρίλερ η Accenture+ επί των Daltons

2017-12-23T14:11:58+00:00 2017-12-23T14:19:31+00:00.

23/Dec/17 14:11

To πολυαναμένομενο ντέρμπι Les Daltons-Accenture+ ήταν συναρπαστικό από την αρχή μέχρι το τέλος.

Διαβασμένοι και αρκετά υπομονετικοί στο παιχνίδι τους οι Daltons προσπάθησαν να επιβληθούν από την αρχή. Όμως, η “ψυχωμένη” Accenture+ δεν πτοήθηκε και το πρώτο 10λεπτο την βρήκε μπροστά στο σκορ με 16-12.

Παρά τις προσπάθειες των Daltons το παιχνίδι κυλούσε υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κράτησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου (25-29).

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες και την αστοχία των παικτών των δύο ομάδων. Έτσι, χάθηκαν πολλές τελικές προσπάθειες εκατέρωθεν. Η Accenture+ διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, αλλά άπαντες γνώριζαν ότι οι μόλις τρεις πόντοι στο 30′ (39-36) δεν ήταν διαφορά ασφαλείας.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο μονομάχοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να κατακτήσουν τη νίκη και τους δύο βαθμούς. Πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” αποδείχτηκαν οι παίκτες της Accenture+, οι οποίοι διατήρησαν το αήττητο, παίρνοντας άλλη μία νίκη αυτή τη φορά με σκορ 48-44!

MVP για τους νικητές ήταν ο Νικήτας με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, επτά ασίστ και πέντε κλεψίματα, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Απαλοδήμας με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.