Eurohoops League: Η Εκάλη στην κορυφή της Hoops 2 (video)

2018-02-17T11:05:26+00:00 2018-02-17T11:11:54+00:00.

17/Feb/18 11:05

Ασταμάτητος ήταν ο Σεχόπουλος στο νικηφόρο 58-54 της Εκάλης επί της σκληροτράχηλης Σιντρίμ Τιμ, που πάλεψε μέχρι το τέλος

Το Ecali Club νίκεσε τη Σιντρίμ Team με σκορ 58-54 (25-19 ημ.) και φτάνοντας τις εννέα επιτυχίες σε δέκα παιχνίδια, κέρδισε την πρώτη θέση στη βαθμολογία της Hoops 2, καθώς η αήττητη Accenture plus friends έχει έναν μηδενισμό.

Η Εκάλη άγγιξε υψηλά επίπεδα απόδοσης στην τρίτη περίοδο κι ουσιαστικά εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα του νικητή σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, μετατρέποντας το 25-23 στο 21 σε 52-34 στο 30. Το κλειδί ήταν η άμυνα ζώνης, που έκλεισε τους διαδρόμους μέσα στη ρακέτα στους παίκτες της Σιντρίμ Τιμ κι έδωσε στον Συμεωνίδη τη δυνατότητα να πάρει τα αμυντικά ριμπάουντ, και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση, όπου η Εκάλη βρήκε πολλές λύσεις με τρίποντα του Σεχόπουλου, σουτ δύο πόντων του Ψαράκη και ελεύθερες βολές του Παπαλεβυζάκη.

Η Σιντρίμ Τιμ πίεσε σε όλο το γήπεδο στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε 58-54 στο 39 με αιχμές τους Σαρρή, Φράγκο αλλά ήταν αδύνατο να ανατρέψει πλήρως το ματς. Κι αυτό διότι πρώτον, έκανε ορισμένα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας και δεύτερον, σε αντίθεση με την Εκάλη δεν είχε την τύχη με το μέρος της σε κρίσιμα σουτ.