Eurohoops League: Πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι Lalizas

2018-02-24T11:41:25+00:00 2018-02-24T11:41:25+00:00.

24/Feb/18 11:41

Με πολυτιμότερο παίκτη τον Σπύρου (14 πόντοι, 18 ριμπάουντ) οι Lalizas νίκησαν εκ νέου τους Daltons, αυτή τη φορά με σκορ 61-51

Οι Lalizas ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί των Les Daltons και πέρασαν άνετα στην προημιτελική φάση του Cup of Hoops, όπου θα αναμετρηθούν με τους Accenture plus Friends.

Οι Lalizas αποδείχθηκαν ανώτεροι των Daltons και στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στο πλαίσιο του Κυπέλλου (61-51), όπου εκτός των άλλων εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους είχαν πολλές ελλείψεις. Για την ακρίβεια οι Daltons ήταν μόλις πέντε στο Eurohoops Dome κι όταν χρειάστηκε ενισχύθηκαν με την coach Αντιγόνη Ματσούκα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι Lalizas κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι, καθώς με πρωταγωνιστές τους Σπύρου, Αθανασόπουλο, Πετρίτη και Σπίνουλα είχαν μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6μ.25 κι επικράτησαν στις μάχες των ριμπάουντ. Έτσι μετέτρεψαν αρχικά το εις βάρος τους 10-12 σε 30-24 στο ημίχρονο κι έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 61-51 επί των άστοχων Daltons, οι οποίοι είχαν ηττηθεί και 65-59 στο πρώτο ματς.