Eurohoops League: “Ζωντανοί” οι Lalizas στη μάχη με τους Walkers (video)

2018-03-31T21:44:03+00:00 2018-03-31T21:44:03+00:00.

31/Mar/18 21:44

Οι Lalizas νίκησαν τους Basket Walkers 63-49 κι έγραψαν το 1-1 στη σειρά των αγώνων για την 5η θέση στη Hoops 2

Της Eurohoops League/ info@eurohoops.net

Οι Lalizas πάτησαν το… γκάζι μέχρι το πάτωμα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τους Basket Walkers και φτάνοντας τελικά άνετα στη νίκη με σκορ 63-49 (33-30 ημ.), έδωσαν παράταση στη σειρά των παιχνιδιών για την 5η θέση της Hoops 2 στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Οι Lalizas ήταν ανώτεροι των Walkers στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο μισό του αγώνα. Το “κλειδί” ήταν η άμυνα των Lalizas, που έβγαλε τους παίκτες των Walkers από τις συνήθειές τους και τους υποχρέωσε να σουτάρουν με φτωχά ποσοστά ευστοχίας τόσο στα δίποντα (15/54: 27.7%), όσο και στα τρίποντα (4/32: 12,5%).

Οι Lalizas μάζεψαν όλα τα ριμπάουντ με τους ανίκητους στις μάχες της ρακέτας Δούβρη, Πετρίτη, Σπίνουλα και πήγαν με αυτοπεποίθηση στην επίθεση, όπου Πετρίτης, Σπίνουλας και Αναστασόπουλος έδωσαν πολλές λύσεις κι οδήγησαν τους συμπαίκτες τους στη νίκη.

Πολυτιμότερος όλων αναδείχθηκε από τη στατιστική υπηρεσία ο Ντάνιελ Πετρίτης, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 20 πόντους και 20 ριμπάουντ.