Eurohoops League: Ολική ανατροπή για τους Lalizas επί των Walkers (video)

2018-04-10T11:10:07+00:00 2018-04-10T11:10:07+00:00.

10/Apr/18 11:10

Οι Lalizas “ γύρισαν” το τελευταίο παιχνίδι με τους Basket Walkers και κέρδισαν τη σειρά των πλέι οφ

Οι Lalizas νίκησαν εκ νέου τους Basket Walkers, αυτή τη φορά με σκορ 59-57, και γράφοντας το 2-1 στη σειρά των αγώνων κατάταξης πήραν την 5η θέση στη Hoops 2.

Οι Lalizas ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί των Walkers στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) δείχνοντας περισσότερα σωματικά και ψυχικά αποθέματα στο καθοριστικό τελευταίο λεπτό του αγώνα με μια ομάδα που έπαιξε επί 40 λεπτά με πέντε αθλητές.

Όσο οι Walkers είχαν δυνάμεις, διεκδικούσαν επάξια τη νίκη με αιχμές τους Παπαγεωργίου, Ανδρονή και Βουρδόλη. Στο τέλος, όμως, η πολυφωνία των Lalizas έκανε τη διαφορά. Αρχικά, 27 δεύτερα πριν από την εκπνοή ο Αναστασόπουλος πήρε τη σκυτάλη από τον Σπίνουλα (19 π.) κι απάντησε με τρίποντο (58-57) στο τρίποντο του Βουρδόλη (55-57). Κατόπιν, οι Δούβρης, Πετρίτης κέρδισαν τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ μετά τις συνολικά 1/6 ελεύθερες βολές που εκτέλεσαν οι συμπαίκτες τους από τα σκόπιμα φάουλ των αντιπάλων στα τελευταία δεύτερα. Έτσι εξανεμίστηκε κάθε ελπίδα των Walkers για ανατροπή στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε μια σειρά αγώνων με αμείωτο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος.