Cup of Hoops: Τελικός μέσω ρωσικής ρουλέτας για Diterra (video)

2018-04-17T18:48:59+00:00 2018-04-17T18:48:59+00:00.

17/Apr/18 18:48

Οι Diterra Legends λύγισαν την ύστατη ώρα την αντίσταση της Moore Stephens (56-53) και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου

Οι Diterra Legends νίκησαν 56-53 τη Moore Stephens στον ημιτελικό του Cup of Hoops και προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης στο υπερσύγχρονο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά), όπου τη Δευτέρα 23 Απριλίου στις 20.30 θα αναμετρηθούν με τους Accenture.

Το παιχνίδι ήταν αγωνιώδες από την αρχή μέχρι το τέλος του, καθώς η θέληση των δύο μονομάχων για τη νίκη – πρόκριση ήταν πολύ έντονη. Κεφάλι στο σκορ πήρε πρώτη η Moore Stephens, που κρατώντας τους Legends πέντε λεπτά δίχως πόντο προηγήθηκε πρώτα 10-0, κατόπιν 14-2 στο δεκάλεπτο και τελικά 26-16 στο ημίχρονο. Υπό την καθοδήγηση του Ανδρόνικου οι Ζελάγιας, Κολοκοτρώνης της Moore Stephens κυριάρχησαν μέσα στις δύο ρακέτες κι έκαναν θραύση στα ριμπάουντ εναντίον ζώνης.

Η Diterra ισορρόπησε το ματς στην επανάληψη, αλλάζοντας πλήρως την αγωνιστική φιλοσοφία της με πρωταγωνιστές τους Κελαϊδίτη, Φακίρη. Η άμυνα γύρισε από ζώνη σε μαν του μαν και στην επίθεση ο ρυθμός ανέβηκε, με συνέπεια να βρει η Diterra λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και να κουράσει τους αντιπάλους της. Η Diterra προηγήθηκε 53-51 στο 39 με τρίποντο του Μπερτσάτου και τελικά πήρε τη νίκη όταν το ματς πήγε στη ρωσική ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Οι Σουρλάγκας, Φακίρης είχαν 3/4 κόντρα στις 0/4 που σούταραν στο τέλος οι άτυχοι Ζελάγιας, Κολοκοτρώνης της Moore Stephens.