Eurohoops Summer League: Οι Warriors υποκλίθηκαν στη Novamix (video)

2018-05-09T13:14:52+00:00 2018-05-09T13:14:52+00:00.

09/May/18 13:14

Ντεμπούτο με νίκη για τη Novamix στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) χάρη στην ωριμότητα των παικτών της στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Novamix πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στη Eurohoops Summer League, νικώντας με σκορ 52-47 (27-23 ημ.) τους μαχητικούς Warriors Κηφισιάς.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και κράτησε σε αγωνία όσους το παρακολούθησαν, καθώς κρίθηκε στα τελευταία δύο λεπτά. Τότε, την ώρα που η μπάλα “έκαιγε”, οι περιφερειακοί των Warriors δεν έκαναν τις καλύτερες δυνατές επιλογές στην επίθεση. Τα άστοχα τρίποντα (1/24) και τα λάθη (14) δεν επέτρεψαν στους Warriors να διεκδικήσουν πραγματικά τη νίκη στο τέλος, παρά την υπερπροσπάθεια που είχαν κάνει μέχρι τότε οι Παναγιώτης και Χρήστος Κουτέλας.

Η Novamix, αντιθέτως, την κρίσιμη ώρα έκανε όσα έπρεπε για να κερδίσει το φύλλο αγώνα του νικητή. Οι παίκτες της πίεσαν στην άμυνα, επικράτησαν σε προσωπικές μονομαχίες και πήγαν με αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Εκεί, ο Κρασαδάκης, ο Λορεντζάτος και οι συμπαίκτες τους κυκλοφόρησαν υπομονετικά τη μπάλα, “σημάδεψαν” τον Κατσόγιαννο κάτω από το αντίπαλο καλάθι και δικαιώθηκαν, καθώς ο ψηλός της Novamix δεν είχε αντίπαλο να τον κοιτάξει στα μάτια. Έτσι, παίζοντας με πλάτη μέσα στη ρακέτα των Warriors ή, σουτάροντας από την περιφέρεια πέτυχε επτά (7) πόντους μέσα σε ένα λεπτό στην κρισιμότερη καμπή του αγώνα και δίνοντας στη Novamix προβάδισμα ασφαλείας (52-45 στο 39), της χάρισε τη νίκη.