Eurohoops Summer League: “Καθάρισαν” οι ψηλοί της Novamix (video)

2018-05-18T17:09:08+00:00 2018-05-18T17:09:08+00:00.

18/May/18 17:09

Η Novamix νίκησε τους σκληροτράχηλους Lalizas (41-31) χάρη στη γραμμή των ψηλών της, που κυριάρχησε στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη… Η Novamix νίκησε τους Lalizas με σκορ 41-31 (15-20 ημ.) και γράφοντας το 3/3 σε ισάριθμες αναμετρήσεις της στη Eurohoops Summer League φιγουράρει στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας.

Οι Lalizas πήραν πρώτοι τα ηνία στο σκορ, καθώς βρήκαν λύσεις στα προβλήματα που προσπάθησε να τους βάλει η Novamix με την άμυνα ζώνης που έπαιξε. Ειδικά ο Σπίνουλας και ο Τυράκης έδωσαν άμεσα απαντήσεις από την περιφέρεια. Όσο κυλούσε ο χρόνος, όμως, οι Lalizas έχαναν την ευστοχία τους από μακρινή απόσταση. Η Novamix, αντιθέτως, βελτίωνε τα ποσοστά της κι έτσι όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά πήρε και το πάνω χέρι στη διεκδίκηση της νίκης.

Το κλειδί για τη Novamix ήταν η υπερπροσπάθεια που έκανε η γραμμή των ψηλών της. Με τον Κατσόγιαννο (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να τροφοδοτείται με συνέπεια και να φορτώνει με πόντους το καλάθι των Lalizas στην τελευταία περίοδο και τους Σιάτρα, Κρασαδάκη να δίνουν όλο τους τον εαυτό για ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, ένα ριμπάουντ, η Novamix προηγήθηκε 35-30 στο 35 και γεμίζοντας άγχος τους αντιπάλους της ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Οι Lalizas φάνηκε να πιέζονται περισσότερο απ’ όσο έπρεπε στο τέλος. Είναι ενδεικτικό ότι στα τελευταία πέντε λεπτά εξασφάλισαν σκορ μόλις από μία ελεύθερη βολή. Όλες οι άλλες προσπάθειές τους βρήκαν σίδερο, με αποτέλεσμα οι Κατσόγιαννος, Γιαννόπουλος να γράψουν άνετα το τελικό 41-31 υπέρ της φιλόδοξης Novamix.