Eurohoops Summer League: Ανατροπή με Eagles Athens οι Daltons (video)

2018-05-19T14:42:08+00:00 2018-05-19T14:42:08+00:00.

19/May/18 14:42

Οι Daltons “γύρισαν” το παιχνίδι με τους Eagles Athens στη δεύτερη περίοδο κι “έγραψαν” το 3/3

Οι Daltons διατήρησαν το αήττητό τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά), νικώντας τους Eagles Athens με σκορ 76-61 (39-29 ημ.).

Οι Eagles Athens έβαλαν δύσκολα στους Daltons στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς το παιχνίδι τους είχε θαυμαστή επιθετική ισορροπία. Οι Eagles βρήκαν πολλές λύσεις στις επιθέσεις πέντε εναντίον πέντε χάρη στο ώριμο παιχνίδι τους, στην καλή κυκλοφορία της μπάλας και τα σουτ με άριστες προϋποθέσεις από τους Χριστόπουλο, Μουστακάτο και Γιώργο Γιοβάνη. Επίσης, οι Eagles βρήκαν αρκετές λύσεις και στο ανοιχτό γήπεδο με αιχμή τον ταχύτατο κι ιδιαιτέρως αποτελεσματικό στις διεισδύσεις Γραμματικάκη. Οι Eagles προηγήθηκαν 16-6 στο 6 και 19-17 στο δεκάλεπτο, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους, προκειμένου να πετύχουν μία έκπληξη πρώτου μεγέθους επί των πολύ άστοχων από την περιφέρεια αντιπάλων τους.

Οι Daltons κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, να πάρουν τα ηνία και τελικά να φτάσουν στη νίκη, όταν αποφάσισαν ως ομάδα να παίξουν άμυνα. Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν ασφυκτικά τους Eagles. Έτσι, κατάφεραν να ρίξουν τα ποσοστά ευστοχίας των αντιπάλων τους και κυρίως να πετύχουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, κλέβοντας 19 φορές τη μπάλα με μπροστάρηδες τους Λεργίου, Κανελλόπουλο.

Ελέγχοντας τα ριμπάουντ κι έχοντας γεμίσει, πλέον, αυτοπεποίθηση οι Daltons βρήκαν καλύτερο ρυθμό και στην επίθεση, όπου ο πάντα αξιόπιστος Κανελλόπουλος (21 πόντοι με 9/13 σουτ δύο πόντων) και ο εντυπωσιακός Τζελέπης (27 πόντοι, 17 ριμπάουντ) πήραν πάνω τους την ευθύνη απέναντι στους μαχητικούς Eagles Athens και τελικά οδήγησαν τους Daltons εκ του ασφαλούς στη νίκη με σκορ 76-61 και στο 3/3 στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια τους στη Eurohoops Summer League.