Eurohoops Summer League: “Διπλό” ημίχρονο, “άσσο” τελικό η Al Duhail (video)

2018-05-19T19:37:45+00:00 2018-05-19T19:37:45+00:00.

19/May/18 19:37

Οι… Καταριανοί “γύρισαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι με τη Συντρίμ Τιμ (53-43) και πέτυχαν το 3/3

Η Al Duhail έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Συντρίμ Τιμ και νικώντας με σκορ 53-43 (22-30 ημ.) “έγραψε” το 3/3 στο ξεκίνημα της Eurohoops Summer League.

Οι… Καταριανοί διατήρησαν το αήττητό τους στο ξεκίνημα του καλοκαιρινού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά), παραμένοντας στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας ισόβαθμοι με την επίσης νεοφερμένη Novamix, με την πρωταθλήτρια της Eurohoops League PWC και με τους ενισχυμένους με τον Γιάννη Τζελέπη Daltons.

Η Συντρίμ Τιμ προηγήθηκε 9-1 στο 5 και 24-10 στο 16, χάρη στην υπομονή που έδειξε στην επίθεση, δημιουργώντας  κάθε φορά φάσεις για σουτ με καλές προϋποθέσεις από τους Κοσματόπουλο, Φράγκο, Θαλασσινό και Δάμη. Οι Κυανόλευκοι βρήκαν αμέσως ρυθμό στο παιχνίδι και σούταραν από την αρχή με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Οι παίκτες της Al Duhail, από την άλλη πλευρά, δεν έδειχναν φρέσκοι κι είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Κατάλαβαν, λοιπόν, ότι ο μοναδικός τρόπος να κερδίσουν το ροζ φύλλο αγώνα του νικητή ήταν να παίξουν πραγματικά καλά στην άμυνα κι αυτό ακριβώς έκαναν.

Οι… Καταριανοί κράτησαν τη Συντρίμ Τιμ στους 5 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο (35-35) με την πιεστική τους άμυνα. Επιπροσθέτως, η Al Duhail δεν επέτρεψε στους Κυανόλευκους να πετύχουν ούτε πόντο στα 3.30 πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Στο ίδιο χρονικό διάστημα ο Θεοδώρου (22 πόντοι με 4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα) της Al Duhail πήρε την ευθύνη πάνω του στην επίθεση και δικαιώθηκε, ευστοχώντας διαδοχικά σε δύο τρίποντα και σε μία διείσδυση εναντίον… όλων (45-35). Αυτή ήταν η σπίθα που έψαχναν οι συμπαίκτες του, οι οποίοι πίστεψαν στη νίκη με πρώτους και καλύτερους τον σκληροτράχηλο Αρβανίτη (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και τον γεμάτο ενέργεια Γερολυμάτο (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και προσφέροντας στον “καυτό” Θεοδώρου τη βοήθεια που χρειαζόταν οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.