Eurohoops Summer League: Νίκη με σενάριο… Χίτσκοκ οι Skunks (video)

2018-05-27T15:59:52+00:00 2018-05-27T15:59:52+00:00.

27/May/18 15:59

Οι Skunks κέρδισαν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, λυγίζοντας με τον πλέον αγωνιώδη τρόπο τους Eagles Athens στην παράταση (69-68).

Δυνατές συγκινήσεις πρόσφερε η αναμέτρηση των Skunks με τους Eagles Athens, που βρήκε νικητές τους Skunks στην παράταση με σκορ 69-68 (59-59 κ.α. 31-35 ημ.).

Η πρώτη νίκη της νεοφερμένης στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) ομάδας των Skunks σημειώθηκε επί μιας επίσης “πρωτάρας”, των Eagles Athens, με τρόπο που θα μείνει αξέχαστος σε όσους έζησαν το παιχνίδι από κοντά.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση, καθώς με σκορ 59-59 και 24 δεύτερα στα χρονόμετρο οι Eagles Athens εξάντλησαν μεν το χρόνο στην τελευταία επίθεση του 40λεπτου, απέτυχαν δε να βρουν σουτ με καλές προϋποθέσεις ή, να κερδίσουν φάουλ, καθώς ο Γιοβάνης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων υπό την πίεση… τριών αντιπάλων στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο πήρε.. φωτιά ο Δραζινός των Skunks. Ο γεμάτος ενέργεια φόργουορντ έδωσε μία ασίστ στο Μόσχο και πέτυχε οκτώ πόντους στην παράταση, πρωταγωνιστώντας στη φάση που έκρινε το ματς: Με 22 δευτερόλεπτα στο ρολόι και σκορ 67-66 υπέρ των Skunks o Δραζινός κέρδισε φάουλ και στήθηκε στη γραμμή για δύο ελεύθερες βολές. Αστόχησε και στις δύο. Όμως, πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε εκ νέου φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 69-66, που αποδείχθηκε αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Eagles Athens έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πάρουν τo ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος. Ωστόσο, αποδείχθηκαν άτυχοι, παρά την υπερπροσπάθειά τους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή, να κερδίσουν το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν: Σχεδόν έξι δεύτερα πριν από την εκπνοή και δεδομένου ότι οι Skunks δεν έκαναν νωρίς σκόπιμο φάουλ στην περιφέρεια, ο Γραμματικάκης πέτυχε καλάθι (69-68) και πήρε μάλιστα και φάουλ, κερδίζοντας προηγουμένως το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχα τρίποντα των Γιοβάνη και Χριστόπουλου. Όμως ο άσσος των Eagles αστόχησε στη βολή. Το αμυντικό ριμπάουντ πήρε ο Μόσχος 5.7 πριν από την εκπνοή και κέρδισε αμέσως φάουλ. Όμως, ο άσσος των Skunks είχε 0/2 ελεύθερες βολές.

Οι Eagles Athens πήραν το αμυντικό ριμπάουντ και ξεχύθηκαν στον αιφνιδιασμό με σκοπό να φέρουν τα πάνω – κάτω παρά την πίεση του χρόνου. Η πρώτη προσπάθεια για τη νίκη με σουτ δύο πόντων του Χριστόπουλου δεν έφερε καρπούς. Κι όμως! Οι Eagles είχαν και δεύτερη ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα: Ο Γραμματικάκης άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ και με επιτόπιο άλμα σηκώθηκε ψηλά κι έστειλε τη μπάλα προς το καλάθι. Μάταια για τους Eagles… Η μπάλα χτύπησε ταμπλό, βρήκε σίδερο και κύλησε έξω από το καλάθι. Λύτρωση για τους Skunks!