Eurohoops Summer League: Από νίκη σε νίκη οι Daltons (video)

2018-05-27T18:19:24+00:00 2018-05-27T18:19:24+00:00.

27/May/18 18:19

Πληρέστεροι από ποτέ οι Daltons πέτυχαν το 4/4 στο Eurohoops Dome, “γκρεμίζοντας” την Al Duhail από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Daltons έχουν φτιάξει πραγματικά ανταγωνιστική ομάδα και το απολαμβάνουν, φτάνοντας στο 4/4 στο ξεκίνημα του Eurohoops Summer League.

Οι Κιτρινόμαυροι διατηρήθηκαν στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας, νικώντας την Al Duhail με σκορ 62-54 (28-23 ημ.). Οι… Καταριανοί μπορεί να ηττήθηκαν για πρώτη φορά από τον ερχομό τους στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα, αλλά δεν τα έβαψαν δα και… μαύρα. Κι αυτό, διότι αγωνίστηκαν χωρίς τον πλέι μέικερ Θεοδώρου, ο οποίος ήταν από τους καλύτερους παίκτες τους στα προηγούμενους αγώνες που έδωσαν, καθώς πρόκειται για ικανό δημιουργό κι εκτελεστή.

Οι Daltons σε κάθε περίπτωση κοίταξαν τη δική τους ομάδα, που είναι εμφανώς πληρέστερη σε σχέση με τον περασμένο Χειμώνα. Οι Κιτρινόμαυροι έχουν λύσεις σε όλες τις θέσεις και φαίνεται. Αυτό ακριβώς αξιοποίησαν  εναντίον της Al Duhail, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Οι Daltons πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, κάνοντας ό,τι ακριβώς έπρεπε για να νικήσουν. Στην άμυνα, οι Κιτρινόμαυροι δεν επέτρεψαν με τις γρήγορες επιστροφές τους στους… Καταριανούς να πετύχουν τους αγαπημένους τους πόντους στον αιφνιδιασμό. Στο σετ παιχνίδι οι Daltons  πίεσαν όσο περισσότερο μπορούσαν κι υποχρέωσαν τον Φωτίου να σουτάρει 19 φορές για να πετύχει 14 πόντους και τον Αρβανίτη να πάρει 12 προσπάθειες για να προσθέσει έξι στην επιθετική συγκομιδή της ομάδας του.

Οι παίκτες της Al Duhail πάλεψαν σκληρά μέχρι το τέλος, αλλά ήταν άστοχοι στην επίθεση. Ειδικά στα σουτ δύο πόντων είχαν μόλις 17/59. Αντιθέτως, οι Daltons βρήκαν ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν (41-30 στο 28) με διαδοχικά τρίποντα του Ροντογιάννη, του Καλογήρου και του Τζελέπη. Ήταν προβάδισμα που αποδείχθηκε ασφαλείας για τους Κιτρινόμαυρους. Η προσπάθεια που έκαναν οι… Καταριανοί να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, παλεύοντας σκληρά κάτω από τα δύο καλάθια, σκόνταψε στον αθόρυβο Κανελλόπουλο, ο οποίος έκανε τη διαφορά υπέρ των Daltons, πετυχαίνοντας καλάθια μετά από κλέψιμο στον αιφνιδιασμό και καθοριστικά  μακρινά σουτ από τις γωνίες.