Eurohoops Summer League: Επιστροφή στις νίκες για Al Duhail (video)

2018-06-02T11:43:25+00:00 2018-06-02T11:49:20+00:00.

02/Jun/18 11:43

Οι Eagles Athens άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο απέναντι στους… Καταριανούς στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Ο Θεοδώρου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση κι η Al Duhail στις νίκες. Οι… Καταριανοί έγραψαν το 4/5 στη Eurohoops Summer League, παίρνοντας εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα στο παιχνίδι με τους Eagles Athens, των οποίων επιβλήθηκαν με σκορ 58-29 (20-19 ημ.).

Η Al Duhail ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, όταν κατάφερε να “τρέξει” επιμέρους σκορ 15-6 και να “γράψει” το 35-25 στο 26. Οι… Καταριανοί πίεσαν στην άμυνα, έβγαλαν ως ένα σημείο τους Eagles από τις συνήθειές τους και κλέβοντας μπάλες ή, παίρνοντας τα αμυντικά ριμπάουντ μετά από τα άστοχα σουτ πήγαν με αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Εκεί, βρήκαν λύσεις στον αιφνιδιασμό σε πρώτο χρόνο από τον Θεοδώρου και σε δεύτερο από τον Αρβανίτη.  Στο σετ παιχνίδι τα μακρινά σουτ του Φωτίου έκαναν τη διαφορά.

Οι Eagles Athens δεν άντεξαν στο ρυθμό της Al Duhail κι έχοντας αξιόπιστες επιθετικές λύσεις μόνο τον Γραμματικάκη και τον Γ. Γιοβάνη είδαν τους γεμάτους ενέργεια Γερολυμάτο, Πανουργιά και Λιαράκο να “γράφουν” άνετα το τελικό 58-29 υπέρ της Al Duhail.