Eurohoops Summer League: Οικογενειακή υπόθεση για Warriors (video+stats)

2018-06-03T15:40:44+00:00 2018-06-06T19:32:43+00:00.

03/Jun/18 15:40

Οι Warriors Kifisias πήραν φόρα και νίκησαν το Ecali Club με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη, Χρήστο και Νίκο Κουτέλα.

Οι Warriοrs Kifisias έχουν βρει ρυθμό και πηγαίνουν από νίκη σε νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Οι Warriοrs πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στην αναμέτρηση με το σκληροτράχηλο Ecali Club (77-52), χάρη στο πληθωρικό παιχνίδι του Παναγιώτη Κουτέλα κάτω από τα καλάθια (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 κοψίματα, 3 ασίστ) και των Χρήστου Κουτέλα (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Νίκου Κουτέλα (9 πόντοι με 3 τρίποντα) από την περιφέρεια. Άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν οι Δαββέτας, Ιωαννίδης, οι οποίοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία των Warriοrs στις μάχες που έγιναν μέσα στη ρακέτα και γύρω από αυτή.

Οι παίκτες του Ecali Club, από την άλλη, επέδειξαν μαχητικότητα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι. Παρά το γεγονός, μάλιστα, ότι στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-19, στην τρίτη περίοδο επέστρεψαν αισθητά βελτιωμένοι στο παρκέ και υπερισχύοντας στις περισσότερες από τις προσωπικές μονομαχίες που δόθηκαν κέρδισαν 16-14 το δεκάλεπτο. Μέχρι εκεί, όμως.

Οι Warriοrs ήταν καλύτεροι του Ecali Club στο συγκεκριμένο παιχνίδι και το κέρδισαν, καθώς η παρέα των Συμεωνίδη, Ψαράκη, Γκιούρα και Οικονόμου δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν εναντίον ζώνης ούτε με τρίποντα (2/14), ούτε με σουτ δύο πόντων (19/55). Παράλληλα, οι παίκτες της Εκάλης υπέπεσαν σε 19 λάθη, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο τέλος.