Eurohoops Summer League: Οι Skunks υπερίσχυσαν της Εκάλης (video)

2018-06-08T21:21:22+00:00 2018-06-08T21:23:25+00:00.

08/Jun/18 21:21

Η παρέα του Συνετού έβγαλε ενέργεια και πήρε άλλη μία νίκη στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Οι Skunks νίκησαν το Ecali Club με σκορ 55-41 (18-17 ημ.), επιβεβαιώνοντας ότι διανύουν περίοδο φόρμας. Ειδικά ο Συνετός ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι των Skunks εξαιρετικός και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με το σύστημα αξιολόγησης.

Ο Συνετός πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε πέντε τελικές πάσες κι έκλεψε τέσσερις φορές τη μπάλα από τους παίκτες της Εκάλης, παίρνοντας την υπόθεση νίκη… προσωπικά την ώρα που η μπάλα “έκαιγε”.

Η πλέον καθοριστική χρονική περίοδος του αγώνα ήταν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και η αρχή του τέταρτου, όταν οι Skuns ανέβασαν ρυθμό κι εξασφάλισαν διαφορά, που αποδείχθηκε ασφαλείας. Το κατάφεραν με την πιεστική τους άμυνα, που υποχρέωσε τους παίκτες του Ecali Club να σουτάρουν με φτωχά ποσοστά ευστοχίας ή, να υποπέσουν σε λάθη. Έτσι, μαζεύοντας τα αμυντικά ριμπάουντ με τον Δραζινό ή, κλέβοντας τη μπάλα οι Skunks έτρεξαν στον αιφνιδιασμό με αιχμή τον Συνετό, ο οποίος όχι μόνο εκτέλεσε, αλλά δημιούργησε κιόλας για τον Σκαφίδα, που έδωσε λύσεις με σουτ από την περιφέρεια.

Το Ecali Club επέδειξε σε άλλο ένα παιχνίδι στο Eurohoops Summer League μαχητικότητα και πάθος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Όμως, στο τέλος κάτι του έλειπε για να διεκδικήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις τη νίκη, καθώς είχε μόνο έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, τον Ψαράκη (15 π.).