Eurohoops Summer League: Άπιαστοι οι Warriors Κηφισιάς (video+stats)

2018-06-25T00:19:30+00:00 2018-06-25T00:57:42+00:00.

25/Jun/18 00:19

Οι Warriors Κηφισιάς διεύρυναν το σερί τους κι αναρριχήθηκαν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, λυγίζοντας την αντίσταση της Al Duhail.

Οι Warriοrs Κηφισιάς νίκησαν την Al Duhail με σκορ 48-42 (20-23 ημ.) και “συγκατοικούν”, πλέον, στο… ρετιρέ της βαθμολογίας όχι μόνο με τους… Καταριανούς, αλλά και με τις ομάδες της PWC και της Novamix, που επίσης μετρούν έξι νίκες μετά τις οκτώ πρώτες αγωνιστικές. Με τη διαφορά ότι οι Warriοrs Κηφισιάς έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Δεδομένης της βαθμολογικής σημασίας του εν όψει πλέι οφ ο αγώνας ήταν ένας από τους πλέον συναρπαστικούς που έχουν πραγματοποιηθεί στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα του Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά). Οι δύο αντίπαλοι  αγωνίστηκαν με πάθος για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό μίας αναμέτρησης με πολύ δυνατές προσωπικές μονομαχίες που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Οι Warriοrs Κηφισιάς έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 στα πέντε τελευταία λεπτά του ντέρμπι και μετατρέποντας το εις βάρος τους 39-40 στο 35 πρώτα σε 46-40 στο 39 και τελικά σε 48-42 πήραν μία από τις σπουδαιότερες νίκες τους στην κανονική περίοδο της Eurohoops Summer League. Το κλειδί για τους νικητές ήταν οι ώριμες επιθετικές επιλογές του Παναγιώτη Κουτέλα κάτω από το αντίπαλο καλάθι και του Χρήστου Κουτέλα από την περιφέρεια, τις οποίες συμπλήρωσε με δύο εύστοχες βολές την κρίσιμη ώρα ο Στιλπνόπουλος.

Η Al Duhail ατύχησε στο τέλος. Οι Καταριανοί έφτασαν να διεκδικήσουν τη νίκη παρά την απουσία του Αποστολόπουλου. Όμως, όταν χρειάστηκαν σίγουρες επιθετικές λύσεις, τα διαδοχικά σουτ από μέση και μακρινή απόσταση των Φωτίου, Γερολυμάτου, Θεοδώρου, Αρβανίτη (17 ριμπάουντ) και Πανουργιά (12 ριμπάουντ)  ήταν άστοχα.

Οι Warriοrs Κηφισιάς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και παίζοντας με το χρόνο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, που τους δίνει το δικαίωμα να δουν με εντελώς διαφορετικό μάτι τη συνέχεια του πρωταθλήματος.