Eurohoops Summer League: Στην παράταση τους Eagles η Novamix (video+stats)

2018-06-30T14:46:41+00:00 2018-06-30T14:46:41+00:00.

30/Jun/18 14:46

Η Novamix χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο επί των Eagles Athens για να πετύχει την 7η νίκη της στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

H Novamix νίκησε στην παράταση τους Eagles Athens με σκορ 69-60 (57-57 κ.α. 31-25 ημ.) κι έφτασε τις επτά νίκες στο τέλος της κανονικής περιόδου του Eurohoops Summer League. Έτσι, οι “μελανόλευκοι” κέρδισαν μία θέση στο… ρετιρέ της βαθμολογίας εν όψει πλέι οφ μαζί με την PWC, την Al Duhail και τους Warriοrs Κηφισιάς. Στην ισοβαθμία η Novamix παίρνει την τρίτη θέση.

Παρά τις εκατέρωθεν απουσίες Eagles Athens και Novamix ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί και πάλεψαν για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στα 40 λεπτά της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης οι Eagles Athens αποδείχθηκαν άτυχοι, καθώς δύο βολές του Μουστακάτου στα 27 δεύτερα κι ένα κοντινό σουτ του Χρυσοστομίδη στην εκπνοή βρήκαν σίδερο, δίνοντας την ευκαιρία στους “μελανόλευκους” Σιάτρα και Γιαννόπουλο να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση με 2/4 ελεύθερες βολές.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ωστόσο, η ανωτερότητα της Novamix ήταν εμφανής. Αφενός μεν οι αποδεκατισμένοι Eagles έμειναν… πέντε και ήταν άστοχοι στα τρίποντα εναντίον ζώνης. Αφετέρου δε η Novamix λειτούργησε σωστά εναντίον ζώνης, κυκλοφόρησε υπομονετικά τη μπάλα και τελικά πήρε τη νίκη, βρίσκοντας λύσεις κάτω από το καλάθι με τον Αναγνωστόπουλο, από μέση απόσταση με τον Γιαννόπουλο και από ελεύθερες βολές με τον Λορεντζάτο.