Eurohoops Summer League: Η Novamix έπαιξε όσο χρειάστηκε (video+stats)

2018-07-05T11:51:23+00:00 2018-07-05T11:51:23+00:00.

05/Jul/18 11:51

Το Ecali Club δεν άντεξε την πίεση της Novamix στο τέλος κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια των playoffs στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Η Novamix επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στη μάχη με την Εκάλη και νικώντας τη με σκορ 58-42 (26-27 ημ.) προκρίθηκε στη δεύτερη φάση των playoffs στο Eurohoops Summer League.

Η Novamix επικράτησε του Ecali Club χάρη στα υψηλά επίπεδα απόδοσης που άγγιξαν οι παίκτες της στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο πρώτο μισό η Εκάλη κέρδισε τις εντυπώσεις έχοντας ως κύρια επιθετική αιχμή τον Ψαράκη και παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τους Συμεωνίδη, Οικονόμου και Μαντζώρη. Στο δεύτερο ημίχρονο, αντιθέτως, η Novamix έπαιξε σύμφωνα με τις πραγματικές της δυνατότητες κι έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη – πρόκριση.

Το πρώτο βήμα που έκανε η Novamix για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα ήταν να βελτιώσει την άμυνά της σε σχέση με το πρώτο 20λεπτο, αυξάνοντας την πίεση στη μπάλα. Έτσι, υποχρέωσε τους παίκτες του Ecali Club σε 19 λάθη, πολλά εκ των οποίων απέφεραν αμέσως εύκολους πόντους στη Novamix με αιφνιδιασμούς του Λορεντζάτου και του Κατσόγιαννου.

Η δεύτερη κίνηση των παικτών της Novamix, που έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της ομάδας τους, ήταν το γεγονός ότι στις επιθέσεις πέντε εναντίον πέντε εναντίον ζώνης είχαν υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας κι εκτέλεσαν με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις. Αποφεύγοντας, μάλιστα, τα πολλά σουτ από την περιφέρεια, οι παίκτες της Novamix έδωσαν τη μπάλα στα σίγουρα χέρια του Γιαννόπουλου και “σημάδεψαν” τους ψηλούς μέσα στη ρακέτα του Ecali Club. Χατζηπαυλής και Κρασαδάκης “μίλησαν” την κρίσιμη ώρα για τη Novamix και γράφοντας το 53-38 στο 34 έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα που ουσιαστικά της εξασφάλισε τη νίκη.