Eurohoops Summer League: PWC παντός καιρού (video&stats)

2018-07-15T12:23:44+00:00 2018-07-15T12:23:44+00:00.

15/Jul/18 12:23

Νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά επί των Skunks με εννέα τρίποντα του Ροδάκη για τους πρωταθλητές

Η PWC νίκησε τους Skunks με σκορ 79-74 (37-48 ημ.) λυγίζοντας στο τέλος την αντίστασή τους και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurohoops Summer League.

Οι Skunks ήταν καλύτεροι της PWC στο πρώτο μισό του αγώνα και προηγήθηκαν 48-37 στο ημίχρονο, σημειώνοντας επιμέρους σκορ 30-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο με πολυτιμότερους παίκτες τους Μόσχο, Δραζινό και Συνετό. Οι Skunks εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές απουσίες των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση.

Οι παίκτες της PWC αξιοποίησαν πλήρως τη διακοπή για το ημίχρονο στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) κι επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο μισό μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Οι πρωταθλητές πήραν τις απαραίτητες ανάσες και κυρίως σχεδίασαν τον τρόπο που θα επιτεθούν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, προκειμένου να πάρουν την πολυπόθητη νίκη – πρόκριση. Και τα κατάφεραν, παρά το γεγονός ότι όλοι κι όλοι ήταν έξι.

Η PWC πήρε μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο, βρήκε λύσεις από τον Σκορδίλη και κυρίως ευτύχησε να έχει σε καταπληκτική βραδιά τον ανίκητο με τη μπάλα στα χέρια Νίκο Ροδάκη. Ο MVP του Eurohoops League πήρε το παιχνίδι πάνω του και πετυχαίνοντας 38 πόντους (9/18 τρίποντα, 4/4 ελεύθερες βολές, 4/10 σουτ δύο πόντων) όχι μόνο το έφερε στα ίσια στην τρίτη περίοδο, αλλά το κέρδισε κιόλας στην τέταρτη, κρατώντας τους πρωταθλητές ζωντανούς στη μάχη που δίνουν για να υπερασπιστούν το στέμμα τους.