Eurohoops Summer League: Στον τελικό οι Warriοrs Κηφισιάς (video&stats)

2018-07-21T16:26:48+00:00 2018-07-21T16:26:48+00:00.

21/Jul/18 16:26

Η Novamix δεν άντεξε την πίεση που της άσκησαν στο τέλος οι γεμάτοι λύσεις Warriors Κηφισιάς.

Οι Warriοrs Κηφισιάς νίκησαν τη Novamix με σκορ 68-62 (26-29 ημ.) και προκρίθηκαν στον τελικό του καλοκαιρινού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά).

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν πραγματοποιηθεί στο Eurohoops Summer League η πλάστιγγα έγειρε κυριολεκτικά το τελευταίο λεπτό υπέρ των Warriοrs, οι οποίοι είχαν πολλά ψυχικά αποθέματα και περισσότερες εναλλακτικές λύσεις από τη Novamix.

Σε μία αγωνιώδη αναμέτρηση με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα οι Warriοrs Κηφισιάς ευτύχησαν στο τέλος να βρουν πολλές επιθετικές λύσεις όχι μόνο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, αλλά και μακριά από αυτό. Για την ακρίβεια, οι… συνήθεις ύποπτοι Χρήστος (27 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Παναγιώτης (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Νίκος Κουτέλας (2/3 τρίποντα) έκαναν μεγάλο παιχνίδι. Πολύτιμους πόντους στο… σακούλι των Warriοrs την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” έβαλαν με τις διεισδύσεις τους και οι Συκάς, Σαραντόπουλος.

Η Novamix, αντιθέτως, δε βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν στην τέταρτη περίοδο κι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό του Eurohoops Summer League. Η παρέα των Κατσόγιαννου, Παγόπουλου, Γιαννόπουλου και Λορεντζάτου έχασε προσωπικές μάχες στην άμυνα στο τέλος και δεν είχε την τύχη με το μέρος της στα μεγάλα σουτ, που επιχείρησε στην επίθεση.

Έτσι, την πρόκριση στο τελικό πήραν οι παθιασμένοι Warriοrs Κηφισιάς, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Novamix και κυρίως τα ίδια τους τα όρια στην υπερπροσπάθεια που έκαναν κόντρα στην κούραση να βάλουν πάνω απ’ όλους την ομάδα.