ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ 60-55: Με ποικίλους ήρωες επιβίωσε σε ένα μπρα ντε φερ… αστοχίας! (videos)

2020-01-14T19:58:03+00:00 2020-01-14T20:33:22+00:00.

14/Jan/20 19:58

Θριαμβεύτρια του ντέρμπι της άγριας ομορφιάς και… δυστοκίας ήταν η ΤΣΣΚΑ, η οποία κατάφερε να επικρατήσει της Ρεάλ με 60-55, βάζοντας τέλος στο τρελό σερί της “Βασίλισσας”.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Όσα προβλήματα κι αν έχει, παραμένει η πρωταθλήτρια! Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θριάμβευσε με σε ένα ντέρμπι με μπόλικο… μπασκετικό ξύλο και μηδαμινές δάφνες ποιότητας, διακόπτοντας το σερί 13 συνεχόμενων νικών της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίοι των Ρώσων ήταν οι Τζέιμς (19 πόντοι αλλά και 7 λάθη) και Χάινς (10 πόντοι και 6 ριμπάουντ), την ώρα που ο Χίλιαρντ πέτυχε 14 πόντους, 3 εκ των οποίων με το τρίποντο που έκρινε εν πολλοίς την μοίρα του αγώνα.

Επιπλέον, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος πραγματοποίησε το ντεμπούτο στη EuroLeague, σημειώνοντας 4 πόντους με 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 21’56”.

Howard Sant-Roos gets his first Euroleague points for @cskabasket ?#GameON pic.twitter.com/94VdV9dn1o

Στον αντίποδα, Καμπάτσο (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 11 κερδισμένα φάουλ) και Τόμκινς (14 πόντοι και 6 ριμπάουντ) ήταν οι μόνοι που ξεχώρισαν από πλευράς Ρεάλ, η οποία σημείωσε μόλις 22 πόντους στα τελευταία 20 λεπτά!

Η εξέλιξη: Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα υπόθεση των Μαδριλένων, οι οποίοι επέβαλαν εξαρχής τον ρυθμό τους, φτάνοντας από νωρίς στο +7 (11-18), ελέω των τεσσάρων τριπόντων που πέτυχαν στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ΤΣΣΚΑ έμενε σε ανεκτική απόσταση κυρίως λόγω των δεύτερων ευκαιριών (τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο), παρά το γεγονός πως ο Ταβάρες ήταν επιβλητικός στους αιθέρες.

Η είσοδος του Σαντ-Ρος έδωσε κάποια απαραίτητα στοπ στην άμυνα, όμως η επιθετική λειτουργία των Ρώσων ήταν τουλάχιστον… χαώδης. Η Ρέαλ το εκμεταλλεύτηκε και ο Φελίπε Ρέγιες έφτασε τους 3000 πόντους στην Ευρωλίγκα, στέλνοντας την διαφορά πάνω από τους δέκα (14-26).

Oι φωνές του Ιτούδη εισακούστηκαν, όμως από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου κυριάρχησε η αστοχία, η επιπολαιότητα και κυρίως το κάκιστο σε ποιότητα μπάσκετ, που όμως αρκούσε στη Ρεάλ για να κρατήσει το προβάδισμα (26-33).

Όσοι περίμεναν έναν πιο ενθουσιώδη ρυθμό μετά την ανάπαυλα διαψεύστηκαν από νωρίς, καθώς στα πρώτα 3’55” οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά δύο (!!!) πόντους. Πάντως, μέσα σε αυτή την μάχη… αφλογιστίας νικήτρια βγήκε η ΤΣΣΚΑ, η οποία είδε τον Μάικ Τζέιμς να αναλαμβάνει δράση, δίνοντας της τα ηνία του αγώνα με έξι σερί πόντους!

Η Ρεάλ έπρεπε να περιμένει πάνω από 5.5 λεπτά στη τρίτη περίοδο (7.5 συνολικά) για να πετύχει τους πρώτους της πόντους, με τον Τρέι Τόμκινς να εξελίσσεται σε επιθετική όαση για τον Πάμπλο Λάσο. Βέβαια, οποιαδήποτε αύρα υπεροχής που ενέπνεε η Ρεάλ είχε εξατμιστεί, καθώς οι δύο ομάδες τελειώσαν ισόπαλες την τρίτη περίοδο.

Ήταν προφανές πως σε ένα τέτοιο ματς η παραμικρή λεπτομέρεια θα έκανε την διαφορά. Το τέταρτο προσωπικό φάουλ του Καμπάτσο, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε ήταν σίγουρα κακός οιωνός για τον Λάσο. Ο Γιούλ στην επιστροφή του δεν μπορούσε να αποδώσει στα μέγιστα, ο τίμιος Λαπροβίτολα δεν έκανε την διαφορά και κάπως έτσι ο Ααργεντινός μάγος επέστρεψε πέντε λεπτά μετά, με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται (55-52).

Ο Τζέιμς πήγε κι εκείνος στον πάγκο με τέσσερα φάουλ, η ΤΣΣΚΑ έχασε διπλή ευκαιρία να φτάσει στο +5 και ο Ντεκ ύστερα από μια εκπληκτική σε ένταση φάση έριξε την διαφορά στο πόντο (55-54). Ο αμερικανός σταρ της των πρωταθλητών επέστρεψε άρον άρον, αστόχησε, όμως στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Καμπάτσο τον αντέγραψε. Ο Χίλιαρντ από την άλλη είπε να μην… πάει με τα νερά. Ευστόχησε σε τρίποντα-μαχαιριά, στέλνοντας την διαφορά στους τέσσερις (58-54) 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Χάινς έπαιξε την άμυνα του αγώνα κλέβοντας την μπάλα και κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ διέκοψε με κάθε επισημότητα τον φρενήρη ρυθμό των Μαδριλένων.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-33, 43-43, 60-55