Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 88-68: Με Λάρκιν και Σίνγκλετον μόνη στην κορυφή! (videos)

2020-01-14T20:16:51+00:00 2020-01-14T22:59:49+00:00.

14/Jan/20 20:16

Η Εφές καταπίνει όποιον αντίπαλο βρεθεί απέναντί της και η Αρμάνι δεν αποτέλεσε εξαίρεση, με Λάρκιν και Σίνγκλετον να οδηγούν σε θρίαμβο (88-68) και μόνη στην κορυφή την ομάδα του Αταμάν!

Η κορυφή ανήκει στην Εφές! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν σάρωσε την Αρμάνι στην Πόλη και ανέβηκε στο 16-3, για να μείνει μόνη πρώτη στην κατάταξη, μετά την ήττα της Ρεάλ στη Μόσχα, την ώρα που οι Ιταλοί συνεχίζουν από το 10-9!

Ο Λάρκιν φρόντισε κι αυτή τη φορά να μη φανεί η απουσία του Μίτσιτς, με 23 πόντους, ενώ δεύτερο σερί πολύ καλό ματς έκανε ο Σίνγκλετον (16π.)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Εφές από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της (12-5, 4′) παίρνοντας τα ηνία, με την Αρμάνι να προσπαθεί και να καταφέρνει αρχικά να μείνει κοντά (16-15, 10′).

Όταν όμως πήρε μπροστά ο Λάρκιν, πήρε τα πάνω της η Εφές, που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 8-0 (42-33) με πρωταγωνιστή τον Σίμον.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίπαλο, αφού ο Σίνγκλετον στάθηκε δίπλα στον Λάρκιν για να δώσει σημαντικές επιθετικές λύσεις και να εδραιωθεί έτσι διψήφια διαφορά (65-49, 30′) που απλοποίησε τα πράγματα.

Η Εφές δε γινόταν να… κάνει πίσω και η 16η νίκη της στο μαραθώνιο ήρθε με στιλ και διαφορά, αφού η Αρμάνι αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ηγέτης και σκόρερ για άλλη μια φορά (23π.) για την Εφές, που πήρε πολλά από τον Κρις Σίνγκλετον (16π.), ενώ διψήφιος ήταν και ο Σανλί (13π.)! Στην άλλη πλευρά ο Γκουντάιτις (11π., 7ριμπ.) ήταν αυτός που διασώθηκε από πλευράς Αρμάνι.

Που κρίθηκε

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Εφές που είχε 19 ασίστ για μόλις 7 λάθη, πάτησε γκάζι και χάθηκε από τον ορίζοντα, με το 8-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους να βάζει τις βάσεις για μια εύκολη νίκη που επισφραγίστηκε με την εικόνα του δεύτερου μέρους.

Δεκάλεπτα: 16-15, 42-33, 65-49, 88-68.

Διαιτητές: Πέρεθ, Πουκλ, Ντιφάλα