Παναθηναϊκός – Μπάγερν 98-83: Με ντεμαράζ… κατάπιε τους Βαυαρούς! (videos)

2020-01-15T21:47:48+00:00 2020-01-15T23:06:07+00:00.

15/Jan/20 21:47

papapetrou_pao_bayern

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ λίγο έλειψε να πληρώσει με ήττα την ευστοχία της Μπάγερν στα τρίποντα και χρειάστηκε τρομερή επαναφορά από το -9 για να πάρει την 11η νίκη στην Ευρωλίγκα (98-83)! “Σημαιοφόροι” Καλάθης, Τόμας, καθοριστικός ο Παπαγιάννης στην τέταρτη περίοδο, παρών και ο Παπαπέτρου!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες στην Ευρωλίγκα (11-8) και να μπει νικηφόρα στο βατό πρόγραμμα που έχει στην Ευρωλίγκα, έστω και με πολύ άγχος!

Το ξεκίνημα απέναντι στην Μπάγερν (19-2) δεν προϊδέαζε ντέρμπι, αλλά οι Βαυαροί χάρη στα τρίποντα έβαλαν πολύ δύσκολα στους νταμπλούχους Ελλάδας, που επιστράτευσαν χαρακτήρα, ειδικά από Καλάθη, Τόμας και τον καθοριστικό Παπαγιάννη για να επιστρέψουν με μεγάλο ντεμαράζ από το -9 του 25’ και το -7 του 28’ (68-75) και να γλιτώσουν από μια κάκιστη ήττα!

Ωστόσο, τέλος καλό, όλα καλά για τον Παναθηναϊκό (για τον οποίο έκανε ντεμπούτο ο Ράουτινς), που για πρώτη φορά φέτος κυριάρχησε στα ριμπάουντ, τα οποία τον βοήθησαν πολύ όταν βρέθηκε σε δύσκολη θέση, ώστε να ξεπεράσει τον πρώτο σκόπελο της διαβολοβδομάδας, πριν έρθει στο ΟΑΚΑ η Ζαλγκίρις σε δύο 24ωρα (17/1, 21:30)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Τρομερή εκκίνηση, γρήγορη καθίζηση

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε, ώστε η ομάδα του Πιτίνο να πάρει το πάνω χέρι και μάλιστα εμφατικά.

Στα πρώτα 5:25’’ οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι, με 19-2 που άρχιζε από τις πάσες του Καλάθη (5 ασίστ σε αυτό το διάστημα) και κατέληγε σε καλάθια των συμπαικτών, ώστε αυτοί να σκοράρουν (Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Τόμας)!

Όλα αυτά βέβαια με την αγαστή συνεργασία της άμυνας, που δεν επέτρεψε στον Μονρό να πάρει την μπάλα χαμηλά, για να φτάσουμε έτσι στο 28-18 του 10’, από τα 11/18 σουτ και το μόλις ένα λάθος για 9 ασίστ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εκ διαμέτρου διαφορετική, με το rotation που ήδη είχε αρχίσει από τον Πιτίνο να έχει άσχημη επίδραση στην εικόνα του Παναθηναϊκού, που έχασε την ενέργεια και το μυαλό που είχε στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να αρχίσει να σκοράρει.

Μετά το 35-25 από τον Ράις (12:15’’) οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν άμυνα ούτε για δείγμα και δέχθηκαν 35 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βαυαρούς να χτυπούν πολύ με τον Μονρό και με κυκλοφορία που έβρισκε το ελεύθερο σουτ, με Μπρέι και Κόπονεν να κάνουν θραύση.

Παρά τις επιθετικές προσπάθειες από Ουάιλι και Μπέντιλ η Μπάγερν πλησίασε στον πόντο (39-38, 15’) και λίγο πριν το ημίχρονο κατέγραψε το πρώτο προβάδισμα (51-53, -23,2’’) πριν το ισόπαλο 53-53 (20’)!

Φουλ τρίποντα η Μπάγερν

Ο ρυθμός που είχαν βρει οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση τους οδήγησε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου είχαν 6/6 τρίποντα που σκότωναν την “πράσινη” άμυνα, η οποία δεν είχε βρει το αντίδοτο! Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ακόμα και +9 (61-70, 25’), με τη νευρικότητα να έχει κυριαρχήσει!

Οσο για τον Παναθηναϊκό, προσπαθούσε με τον Καλάθη να ακουμπήσει την μπάλα χαμηλά στον Τόμας και με την κυριαρχία που είχε στα ριμπάουντ κάλυψε το χαμένο έδαφος, ώστε με σερί 8-0 να περάσει μπροστά (76-75, 29:30’’)!

Μεγάλη επιστροφή για τη νίκη

Η παρουσία του Παπαγιάννη ήταν καθοριστική ώστε τα ηνία να περάσουν ξανά στους γηπεδούχους, που ανέβασαν την πίεση και είχαν πιο αξιόπιστες περιστροφές.

Από τα χέρια Παπαγιάννη και Ράις ήρθε το +4 (81-77, 34’), με Τόμας και Παπαπέτρου να ολοκληρώνουν σερί 13-0 για το +12 (89-77, 36:40’’), παίρνοντας οριστικά και αμετάκλητα το πάνω χέρι και τη νίκη, σε ένα αγχωτικό βράδυ όπως εξελίχθηκε, αλλά με καλό φινάλε, πριν τη νέα αναμέτρηση, αυτή τη φορά με τη Ζαλγκίρις (17/1)!

Ο Τόμας ήταν εξαιρετικός (18π., 9ριμπ.), ο για άλλη μια φορά “διπλός” Καλάθης αντίστοιχα (11π., 11ασ.), οι Παπαπέτρου, Μήτογλου, Ράις επίσης, αλλά η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη ήταν άκρως καθοριστική, με τον Έλληνα σέντερ να κάνει τη διαφορά και να βάζει τις βάσεις για την επαναφορά και την τελική νίκη!

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε τρομερή εκκίνηση (19-2) αλλά η Μπάγερν συμμάζεψε πάρα πολύ γρήγορα την κατάσταση (53-53) κι έβαλε πολύ δύσκολα στους “πράσινους” χάρη στα τρίποντα! Οι Βαυαροί βρέθηκαν στο +7 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (68-75), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα απίθανο ντεμαράζ 21-2 για να καθαρίσουν το ματς, με την κυριαρχία στα ριμπάουντ να είναι καθοριστική!

Δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Μαντίλα, Ισγκουντέρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 18 (6/10διπ., 0/2τριπ., 6/7βολ., 9ριμπ., 3ασ., 1κλ.), Ράις 12 (2/3διπ., 2/7τριπ., 2/2βολ., 3ριμπ., 5ασ., 3λθ), Παπαγιάννης 8 (4/7διπ., 5ριμπ., 4κοψ.), Ράουτινς (0/1τριπ., 1ριμπ.), Παπαπέτρου 13 (5/5διπ., 1/2τριπ., 9ριμπ., 1κλ., 1λθ), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1/1διπ., 1/3τριπ., 1ριμπ., 1ασ.), Φρεντέτ 4 (2/4διπ., 0/2τριπ., 1ασ.), Καλάθης 11 (2/4διπ., 1/5τριπ., 4/6βολ., 3ριμπ., 12ασ., 5λθ), Ουάιλι 11 (3/7διπ., 5/8βολ., 4ριμπ.), Μήτογλου 11 (4/4διπ., 1/2τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλ.), Μπέντιλ 5 (1/2διπ., 3/3βολ., 3ριμπ.).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Κόστιτς): Μπρέι 14(4), Κινγκ, Κόπονεν 12(4), Μονρό 17, Λούτσιτς 4, Λο 5(1), Ζίπσερ 10(2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3(1), Λεσόρ 3, Χουέστις 11(3), Ραντόσεβιτς 4.