Μακάμπι – Μιλάνο 69-63: Σφαιρόπουλος και Ντόρσεϊ “έπνιξαν” ΚΑΙ τους Ιταλούς στο Τελ Αβίβ! (videos)

2020-01-16T22:07:29+00:00 2020-01-16T22:55:34+00:00.

16/Jan/20 22:07

Ασταμάτητη είναι στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι των Σφαιρόπουλου και Ντόρσεϊ κερδίζοντας για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και την Αρμάνι Μιλάνο με 69-63 έχοντας πλέον 10/10 στην έδρα της.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία και παρά τα προβλήματα τραυματισμών και έχοντας για “όπλο” την άμυνα της κέρδισε δύσκολα την Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα και δείχνει πως ακόμα και στην κακή της βραδιά μπορεί να πάρει μεγάλες νίκες.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Μακάμπι παραμένει ψηλά στη κατάταξη με 14 νίκες και 6 ήττες έχοντας 10/10 στο Τελ Αβίβ, ενώ η Μιλάνο γνωρίζοντας την 7η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της έχει ρεκόρ 10-10.

Η εξέλιξη

Σκληρό ντέρμπι από νωρίς!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Ιταλοί το παιχνίδι και αρχικά προηγήθηκαν με 8-0 (στο 2′) ενώ στην συνέχεια με 12-8 (στο 5′) παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Μακάμπι πίσω στο σκορ με 21-15 και να έχει 1/6 τρίποντα (16,7%) και μόλις 2 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός αλλά η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει σε 27-23 (στο 15′) παρότι η Μιλάνο είχε ακόμα το “πάνω χέρι”. Οι Ιταλοί διατηρούσαν το προβάδισμα τους (32-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 32-31 και την Μιλάνο να έχει 5/11 τρίποντα αλλά και 8 λάθη και 8 ασίστ.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να προηγείται για πρώτη φορά με 6 πόντους (42-36 στο 24′) και τον Ουίλμπεκιν να φτάνει τους 12. Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σημειώνει τον 11ο πόντο του, η Μακάμπι διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα με 52-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 52-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Έλληνα κόουτς μπήκαν και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-3 ανέβασαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στο +9 (60-51 στο 33′) και έγιναν το φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά πριν το τέλος,  οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα μείωσαν σε 66-63 με τον Σάικς να έχει 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, αλλά η Μακάμπι κατάφερε να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 69-63!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μακάμπι Τελ Αβίβ που υποχρέωσε την Μιλάνο να σκοράρει μόλις 63 πόντους έχοντας  τραγικά ποσοστά με 10/32 δίποντα, 10/17 βολές, 12 ασίστ και 14 λάθη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν ήταν και πάλι τρομερός με 22 πόντους (4/9 τρίποντα), 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σε 19 λεπτά είχε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ και ο Χάντερ με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63.