Ρεάλ – Εφές 75-80: Ο Λάρκιν “σκότωσε” ΚΑΙ την… Βασίλισσα! (videos)

2020-01-24T22:48:57+00:00 2020-01-24T23:27:25+00:00.

24/Jan/20 22:48

Η Αναντολού Εφές πέρασε και από την Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ με 80-75 χάρη στον καταπληκτικό Σέιν Λάρκιν που… σκότωσε και την “Βασίλισσα” και φυσικά την άμυνα της.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχοντας ξανά σε απίθανη μέρα τον Λάρκιν και παίζοντας εξαιρετική περιφερειακή άμυνα “έπνιξε” την Ρεάλ και στο φινάλε πέρασε από την Μαδρίτη με τον μεγάλο γκαρντ να “καθαρίζει” το ματς με μεγάλα λέι απ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 15-6, ενώ η Εφές παραμένει μόνη πρώτη με 18 νίκες και μόλις 3 ήττες καθοδηγούμενη από τον Αμερικανό γκαρντ.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι με μικρό προβάδισμα για Τούρκους!

Πολύ καλά ξεκίνησε στην άμυνα η Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε με double score 14-7 (στο 6′), ενώ η Εφές μείωσε σε 16-12 με επιμέρους σκορ 5-2 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ισόπαλες τις δύο ομάδες στο 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η “Βασίλισσα” έκανε δικό της επιμέρους σκορ 14-9 έχοντας 9/14 δίποντα και προηγήθηκε με 34-29 (στο 15′). H Εφές έμενε κοντά στο σκορ (40-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους μπροστά με 43-40 χάρη σε σε σερί 7-0 και τον Λάρκι να έχει 13 πόντους.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μαδρίτη παρέμενε ντέρμπι με την τούρκικη ομάδα να διατηρεί την ελάχιστη διαφορά (47-46 στο 25′). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 53-53 παρότι είχαν μόλις 6/22 τρίποντα (27%) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εφές μπροστά με 59-55 και τον Μπομπουά να σκοράρει στο τέλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε την καλή δουλειά στην άμυνα και προηγήθηκε με 67-58 (στο 33′), όμως η Ρεάλ απαντώντας με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 67-64! 3′ λεπτά πριν το φινάλε η μάχη στο παρκέ ήταν σπουδαία και ο Καμπάτσο με τρίποντο μείωσε σε 73-72, όμως η απάντησε ήρθε από τον Πλάις που στο 1:54 έστειλε και πάλι την διαφορά στους 4 (76-72).

Δύο άστοχες επιθέσεις της Ρεάλ Μαδρίτης και ένα ακόμα καλάθι του σπουδαίου Λάρκιν καθάρισαν το ματς για την Εφές που προηγήθηκε με 78-72 στα 34′ δευτερόλεπτα. Τελικά οι Τούρκοι “άλωσαν” την Μαδρίτη με 80-75 και συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της Εφές που άφησε στους 75 πόντους την Ρεάλ με 11/33 τρίποντα και την ανάγκασε να κάνει 11 λάθη με μόλις 19 ασίστ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν και πάλι απίστευτος έχοντας 32 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ ,2 κλεψίματα και 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης με 8/12 σουτ, ενώ συμπαραστάτης του ήταν ο Πλάις με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80.