Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-87: Τον χτύπησε ο ιός της “Νυχτερίδας”! (videos)

2020-01-31T22:49:15+00:00 2020-02-01T00:25:36+00:00.

31/Jan/20 22:49

calathes_panathinaikos_valencia

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε σαν… υπνωτισμένος αμυντικά για τρία δεκάλεπτα και παρά τη μεγάλη επιστροφή στην τέταρτη περίοδο, υπέστη οδυνηρή ήττα στην έδρα της Βαλένθια (94-87), χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πιάσει την 5η θέση! Καλάθης και Ράις στην πρώτη γραμμή, κορυφαίος και καθοριστικός ο Ντούμπλιεβιτς!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έμοιαζε να έχει χτυπηθεί από… ιό στο “Φοντέτα”, αδυνατώντας να παίξει άμυνα της προκοπής, δεχόμενη 80 πόντους ως το 30′, ενώ όταν έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας από το -16 στην ισοφάριση, προδόθηκε στο τέλος, για να πέσει στο 13-9, ενώ η Βαλένθια με κορυφαίο τον Ντούμπλιεβιτς ανέβηκε στο 11-11!

Οι “πράσινοι” υστέρησαν συνολικά στην άμυνα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να νικήσουν τις “νυχτερίδες” και να πιάσουν τη Μακάμπι στην 5η θέση, ενώ οι Ισπανοί παραμένουν γερά στην οκτάδα, με τον Καλάθη να έχει νταμπλ-νταμπλ (22π., 10ριμπ.) και τον Ράις 21π., αλλά τη μεγάλη ζημιά στο τέλος την έκανε ο κορυφαίος των γηπεδούχων Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (19π.)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Άμυνα… μηδέν

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε… χαλαρός και αφελής στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στη Βαλένθια να βρει ρυθμό και εύκολο σκορ.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Φρεντέτ και το 7-10 του Τόμας (4′), το καλάθι ήταν αφύλακτη διάβαση, με τον Ντούμπλιεβιτς να έχει πολύ γρήγορα 9 πόντους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν το πάνω χέρι και 27 πόντους ως το 10′ (27-25).

Η ισοφάριση από τον Τζόνσον (27-27) ήταν μόνο προσωρινή και η τελευταία άμεση “πράσινη” επαφή με το σκορ στο πρώτο μέρος, καθώς οι Ισπανοί πήγαιναν πολύ στο ένας μ’ έναν (απέναντι σε Παπαγιάννη και Φρεντέτ), με απόλυτη επιτυχία, όπως και στα pick ‘n’ roll.

Ο Κολόμ δημιουργούσε για τον Ντούμπλιεβιτς (15π. ως το 20′), ενώ ο Σαν Εμετέριο με τα γνώριμα σουτ του εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (42-29, 14:20”).

O Παναθηναϊκός ήταν σε πλήρη ανισορροπία, δεχόμενος μάλιστα 11-0 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, με τον Ράις να αποτελεί επιθετικό… αποκούμπι για σερί 8-0 (18′), πριν ο Κολόμ ολοκληρώσει το άθλιο αμυντικά ημίχρονο της ομάδας του Πιτίνο (55-45)!

Από το -16 στην ισοπαλία, αλλά ήττα!

Ο προπονητής των “πράσινων” στο ημίχρονο υπογράμμισε την ανάγκη… ύπαρξης άμυνας από τους παίκτες του και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιωθούν, μειώνοντας την απόσταση (55-50, 21:30”).

Όμως και πάλι η Βαλένθια βρήκε τρόπο να σκοράρει, με τον Κολόμ στην πρώτη γραμμή, εκτελεστικά και δημιουργικά… Από το 65-62 από τον Ράις (26:40”) οι “πράσινοι” ήταν η αμυντική ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να δεχθεί 15-2 ως το 30’΄και να βρεθεί στο -16 (80-64) με 13/23 τρίποντα!

Φτάνοντας στο… έσχατο σημείο, το “τριφύλλι” επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή, μπαίνοντας με 13-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο (80-77, 34:30”, παίζοντας επιτέλους άμυνα, με Καλάθη, Τόμας και Ράις να βγαίνουν μπροστά!

Το ματς είχε… ανάψει, με τον Παπαπέτρου να είναι κλειδί στην άμυνα και τον Καλάθη να φέρνει το ματς στα ίσια (82-82, 36:44”)! Ομως οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχασαν κρίσιμες βολές (από μία Καλάθης, Παπαπέτρου και Τόμας) και βρέθηκαν στο -4 (88-84, 38:40”) και με τον Καλάθη εκτός με πέντε φάουλ!

Ο Ράις με γκολ-φάουλ μείωσε (88-87), αλλά ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε απέναντι στον Παπαγιάννη (90-87) και από το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ από τη βολή του Μαυροβούνιου και ο Αμπάλντε “σκότωσε” τους “πράσινους”, που επέστρεψαν στις ήττες έπειτα από σερί τριών νικών.

Παίκτης-κλειδί

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν κυρίαρχος στα καλάθια (19π., 7ριμπ.) και οδήγησε τη Βαλένθια στη μεγάλη νίκη, με καθοριστική παρουσία στα τελευταία δευτερόλεπτα, ώστε έτσι να… ακυρωθεί η εμφάνιση του Καλάθη (22π., 10ριμπ.) και του Ράις (21π.), που ήταν μαζί με τον Τόμας (16π.) οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ανατροπής από το -16.

Που κρίθηκε

Οι μόλις 10 ασίστ για ισάριθμα λάθη ήταν καθοριστικοί παράγοντες της ήττας του Παναθηναϊκού, που δέχθηκε 94 πόντους, με κάκιστη άμυνα για 30 λεπτά, ενώ δέχθηκε 14/29 τρίποντα από τους γηπεδούχους, που είχαν τις λύσεις μετά το 82-82. Οι “πράσινοι” είχαν επιστρέψει από το -16 του 30′ (80-64), αλλά δεν ολοκλήρωσαν τη μεγάλη επιστροφή!

Δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87

Διαιτητές: Ρίζικ, Γιόβτσιτς, Βίλιους

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 14(3), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9, Λαμπεϊρί 8(2), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19(1), Βίβες 12(2), Σαν Εμετέριο 8(2), Σάστρε, Ντούνερκαμπ 13(4).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 16 (6/8διπ., 1/3τριπ., 1/3βολ., 2ριμπ., 1ασ., 2λθ), Ράις 21 (6/10 διπ., 2/8τριπ., 3/3βολ., 3λθ), Παπαγιάννης 6 (3/6διπ., 10ριμπ., 1κοψ., 2λθ), Ράουτινς (0/1διπ.), Παπαπέτρου 5 (2/4διπ., 0/2τριπ., 1/2βολ., 6ριμπ., 1ασ., 1κλ.), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1/2διπ., 1/1τριπ., 3ριμπ., 1κοψ.), Φρεντέτ 9 (2/6διπ., 1/3τριπ., 2/2βολ., 4ριμπ., 1ασ., 2κλ.), Καλάθης 22 (7/13διπ., 2/3τριπ., 2/3βοπλ., 10ριμπ., 5ασ., 4κλ., 3λθ), Ουάιλι, Μήτογλου (0/1διπ.), Μπέντιλ 3 (1/1τριπ., 1ριμπ.).