ΤΣΣΚΑ-Εφές 80-82: Είναι τόσο καλή που σπάει και τις… κατάρες! (videos)

2020-02-04T19:59:21+00:00 2020-02-04T21:08:52+00:00.

04/Feb/20 19:59

Σε έναν αγώνα-διαφήμιση, παρόμοιο σε ποιότητα με τον περσινό τελικό αλλά και το ματς της Κωνσταντινούπολης,η Εφές κατάφερε να αποδράσει από την Μόσχα με 82-80, σπάζοντας ένα τρομερό αρνητικό σερί και συνεχίζει να… προελαύνει προς την κορυφή.

Tου Γιάννη Γιανναράκηinfo@eurohoops.net

Άλλη μια εμφάνιση πρωταθλήτριας, άλλο ένα τεστ ψυχοσύνθεσης με θετικό πρόσημο! Η Εφές έριξε στο καναβάτσο -και- την πρωταθλήτρια ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 82-80, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο “άντρο” των Ρώσων μέσα στον 21ο αιώνα, σπάζοντας παράλληλα ένα αρνητικό σερί 10 αγώνων που έτρεχε από το 2013!

Βασικός λόγος για αυτό ήταν για άλλη μια φορά ο Λάρκιν (24 πόντοι, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), που όμως βρήκε άξιους συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Μίτσιτς (19 πόντοι, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα) και Μπομπουά (13 πόντοι με τρία τρίποντα, όλα στην τελευταία περίοδο).

Στον αντίποδα, δεν έφτανε η υπερπροσπάθεια των Τζέιμς (20 πόντοι αλλά με 6 λάθη) και Βόιτμαν (15 πόντοι με 5 ριμπάουντ), ούτε και η κατάθεση ψυχής από τους Χάκετ (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Χάινς (7 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη: Στην πρώτη περίοδο, τα όποια αμυντικά συστήματα είχε έδειχναν να πέφτουν από νωρίς στο… κενό, καθώς ο Λάρκιν πριν καν την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών είχε οκτώ πόντους (τελείωσε την περίοδο με 11), ενώ η Εφές απολάμβανε από τα πρώτα λεπτά διαφορά τουλάχιστον εννέα πόντων, παρά τις προσπάθειες των Τζέιμς και Βόιτμαν (16-25 στο 10′).

Η συνέχεια έμελλε να είναι λιγότερο εντυπωσιακή, καθώς οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν σε επιθετικό λήθαργο κατά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι γηπεδούχοι, οι οποίοι κατάφεραν αργά αλλά πολύ σταθερά την διαφορά από τους 11 (19-30) στους τέσσερις (37-41 στην ανάπαυλα).

Η αύρα του… ντέρμπι είχε εισχωρήσει για τα καλά στα τεκταινόμενα της αναμέτρησης και αυτό διατηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα, παρά το γεγονός πως οι Μοσχοβίτες δεν κατόρθωσαν να προηγηθούν για πρώτη φορά από το αρχικό 2-0, καθώς οι Λάρκιν και Μίτσιτς απαντούσαν μέσω… επίθεσης (57-58).

Ήταν προφανές πως το παιχνίδι έχει πολλά ακόμα μαντάτα πριν το φινάλε του και η τελευταία περίοδος ήταν αντάξια της ποιότητας των δύο αντιπάλων. Η Εφές βρήκε αρχικά ανάσες χάρη στον Μπομπουά, την ώρα που ο Λάρκιν τα έβρισκε σκούρα κόντρα στον Σαντ-Ρος. Η απάντηση που έψαχνε ο Δημήτρης Ιτούδης ήρθε μέσω του Χάκετ, ο οποίος ισοφάρισε εις διπλούν, προτού ο Μπολομπόι βάλει μπροστά τους Ρώσους (74-72) τρία λεπτά πριν το τέλος!

Μοερμάν και Μίτσιτς έβαλαν ξανά μπροστά την ομάδα τους από την γραμμή της φιλανθρωπίας (74-76), την ώρα που ο Τζέιμς δεν ήταν τόσο ψύχραιμος (75-76, ακριβώς δύο λεπτά πριν το τέλος).

Η ΤΣΣΚΑ είχε την ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα, αλλά ο Βόιτμαν αστόχησε σε τρίποντο. Ο Μπομπουά, για κακή τύχη των γηπεδούχων δεν τον αντέγραψε, ευστοχώντας από τα 7.5 μέτρα με την λήξη της επίθεσης των Τούρκων (75-79, 1’12” πριν το φινάλε)!

Πάνω που το θρίλερ έδειχνε να τελειώνει, ο Νικίτα Κουρμπάνοφ αποφάσισε να εντείνει την αγωνιά, απαντώντας στο τρίποντο του Μπομπουά, 62 δευτερόλεπτα πριν την λήξη (78-79)!

Η πιο καθοριστική επίθεση, μέχρι την επόμενη, πήγε στα χέρια του Λάρκιν και εκείνος δεν λάθεψε (78-81)!

Ο Τζέιμς θύμισε τα… παλιά, κάνοντας air-ball στο τρίποντο της ισοφάρισης. Η Εφές και ο Σίνγκλετον δεν “έσβησαν” το ματς, ο Χάκετ πήρε το ριμπάουντ, όμως ο Μίτσιτς δεν τον άφησε να φτάσει σε προσπάθεια για τρίποντο, στέλνοντας τον στις βολές, 3.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ιταλός ευστόχησε στην πρώτη, προσπάθησε να αστοχήσει στην δεύτερη, όμως το… ταμπλό του έπαιξε περίεργα παιχνίδια, καταδικάζοντας την ομάδα του (80-82 με μια βολή του Λάρκιν)!

Παίκτης-κλειδί: Δεν είναι ο MVP, ούτε καν ο δεύτερος υποψήφιος για MVP, όμως είναι σίγουρα ο πλέον καθοριστικός. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο όταν η μπάλα έκαιγε, ευστόχησε σε τρία τρίποντα το ένα πιο κρίσιμο από το άλλο και μπορεί να λέει με σιγουριά πως δίχως αυτόν η… κατάρα δεν θα έσπαγε τόσο εύκολα!

Σημείο-κλειδί: Το σημαντικότερο τρίποντο του παίκτη-κλειδί! Με την επίθεση να τελειώνει, τουλάχιστον ενάμισι μέτρο έξω από το τρίποντο και με τον Χάινς σε κοντινή απόσταση, ο Μπομπουά νικάει χρόνο και αντίπαλο, ευστοχεί και γέρνει την ψυχολογική πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, προτού οι Λάρκιν και… Χάκετ “κλειδώσουν” το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-41, 57-58, 80-82