Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 78-73: Από γκέλα… σε γκέλα! (videos)

2020-02-05T21:03:44+00:00 2020-02-05T23:16:20+00:00.

05/Feb/20 21:03

thomas_redstar_pao_2

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εμφανίστηκε ασόβαρος στο Βελιγράδι, χάνοντας δις διψήφια διαφορά και γνώρισε δεύτερη σερί οδυνηρή ήττα, αυτή τη φορά από τον Ερυθρό Αστέρα (78-73)! Εκτελεστής ο Πάντερ, κάκιστος ο Καλάθης, κακή και η διαιτησία στα κρίσιμα σημεία!

Για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά τη Βαλένθια, οι “πράσινοι” ηττήθηκαν από κατώτερο αντίπαλο, με τον Ερυθρό Αστέρα να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη εις βάρος της ομάδας του Πιτίνο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν φαβορί, όπως είχε πει ο Σάκοτα προ του τζάμπολ, πήρε διφήφιες διαφορές και μάλιστα στο 34′ ήταν μπροστά με +10 (55-65), αλλά… κατάφερε να φύγει ηττημένος από την Stark Arena για να πέσει στο 13-10!

Ο Κέβιν Πάντερ (24π.) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, που ανέβηκαν στο 10-13, με τον Καλάθη να κάνει απογοητευτική εμφάνιση, ενώ στο φινάλε έβαλαν το χεράκι τους και οι διαιτητές, με καθοριστικά σφυρίγματα για τα οποία οι “πράσινοι” μπορούν να διαμαρτύρονται, όπως την τεχνική ποινή στον Πιτίνο και το φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του Φρεντέτ στο 75-73…

Πλέον, με τη δεύτερη σερί ήττα, υπάρχει επιτακτική ανάγκη για νίκη επί της Ζενίτ στο ΟΑΚΑ (7/2), με τους “πράσινους” να παραμένουν κολλημένοι στην έκτη θέση, βλέποντας τις ομάδες της τετράδας να έχουν… χαθεί από τον ορίζοντα.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ιδανική αρχή, μπλακ άουτ στη δεύτερη περίοδο

Ο Πιτίνο έκανε την έκπληξη, παρατάσσοντας στην αρχική πεντάδα το Νίκο Παππά και τον Μπεν Μπέντιλ και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Ο Αστέρας δεν μπορούσε να απειλήσει επιθετικά, όσο ο Μπράουν είχε 0/4 σουτ και στην άλλη άκρη ο Παππάς έκανε τη δουλειά όπως και ο Παπαγιάννης, για το 9-21, με τη δεύτερη καλύτερη αμυντική επίδοση σε δεκάλεπτο φέτος.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ήταν αποτύπωση όσων βλέπαμε στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να μην ευστοχούν από το τρίποντο (10/16 σουτ), παρά και την είσοδο του Φρεντέτ, αλλά να μην έχουν πρόβλημα ως το 13:30”, έχοντας +13 (14-27).

Από εκεί όμως άρχισαν τα προβλήματα. Ο Σάκοτα βρήκε στήριγμα για την επίθεση στον Πάντερ (12π. ως την ανάπαυλα), οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν άκρως απρόσεκτοι, με τον Καλάθη εκτός κλίματος αγώνα και η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται.

Δίπλα στον Πάντερ στάθηκαν Ότζο και Νταβίντοβατς και… αίφνης ο Παναθηναϊκός όχι μόνο είδε τη διαφορά να εξαϋλώνεται, αλλά να μένει και πίσω στο ημίχρονο (35-32) έχοντας δεχθεί 21-5 σε 6,5 λεπτά!

Από τον παράδεισο, στην κόλαση της ήττας

Η ανάσα της ανάπαυλας έδωσε την ευκαιρία να καθαρίσει το μυαλό των νταμπλούχων Ελλάδας, που είδαν τα λάθη τους κι έδειξαν στο τρίτο δεκάλεπτο να έχουν… μάθει. Ο Παππάς έδωσε το αρχικό έναυσμα (37-39) κι έπειτα ήρθε ο Φρεντέτ για να κάνει προσωπικό σερί 8-0 ώστε η ομάδα του να αποκτήσει απόσταση (41-50), πριν το τρίποντο του Τζόνσον που ολοκλήρωσε σερί 11-0 (41-53, 27:38”)!

Η άμυνα των “πράσινων” ήταν αυτή που έπρεπε, ο Πάντερ έμεινε στο μηδέν στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπράουν συνέχισε στο… μηδενικό μοτίβο και παγιώθηκε η διαφορά γύρω στο +10 (46-57, 30′).

Σε αυτά τα επίπεδα ήταν η απόσταση ως το 34′ (55-65), αλλά ακολούθησε νέο μίνι μπλακ άουτ, με τον Περπέρογλου μαζί με τον Στίματς να οδηγούν για σερί 13-0, που ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να μείνει πίσω (68-65, 37′)!

Πλέον έπρεπε οι φιλοξενούμενοι να βρουν μεγάλα σουτ, κάτι που έγινε με τον Τόμας (τρίποντο για το 70-70, 38:10”), αλλά και τον Καλάθη (γκολ-φάουλ για το 71-73, 39′), αλλά ο Πάντερ απάντησε με τρίποντο και μια βολή από τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Πιτίνο (75-73, -52,3”)!

Ο Φρεντέτ ήθελε να βρει το σουτ για ισοφάριση ή προσπέρασμα, αλλά ο Τζένκινς έχοντας κάνει φάουλ έβγαλε την άμυνα (σ.σ. άουτ η μπάλα για τον Αστέρα), με τις 1/2 βολές του Μπάρον να κάνουν το 76-73 (-15,2”).

Ο Τόμας είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά το τρίποντό του χωρίς ισορροπία βρήκε σίδερο και η ήττα ήταν γεγονός, με τους “πράσινους” να φεύγουν απογοητευμένοι, έχοντας στην τέταρτη περίοδο το χειρότερο χάντικαπ σε δεκάλεπτο στη φετινή Ευρωλίγκα

Παίκτης-κλειδί

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο απόλυτος σταρ της νίκης του Αστέρα (24π.), σκοτώνοντας τον Παναθηναϊκό και παίζοντας και για τον παντελώς άστοχο Λορένζο Μπράουν. Ο Περπέρογλου είχε επίσης καθοριστική παρουσία (12π.) στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις για να δώσει ώθηση για ανατροπή και τη νίκη της ομάδας του. Από πλευράς “πράσινων” υπήρχαν πέντε διψήφιοι, αλλά ουδείς άνω των 12 πόντων, με τον Φρεντέτ να έχει ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (11π.) και τον Καλάθη να κάνει κάκιστη εμφάνιση (9π. με 4/17 σουτ, 5ασ., 4λθ), ενώ χαμένο πήγε και το νταμπλ-νταμπλ του Μήτογλου (10π., 10ριμπ.).

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πολύ μεγάλο λάθος να υποτιμήσει τον Ερυθρό Αστέρα, ειδικά όταν πήρε διψήφια διαφορά και μάλιστα υπέστη μπλακ άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά το 55-65, ώστε μέσα σε έξι λεπτά να δεχθεί 23-8! Η ομάδα του Πιτίνο είχε 15 ασίστ για 18 λάθη, αλλά στο τέλος είχε και κάποια εναντίον της σφυρίγματα, που βοήθησαν να γείρει η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73

Διαιτητές: Πέρεθ, Ντιφάλα, Ουντιάνσκι

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24(2), Μπράουν, Περπέρογλου 12(1), Νταβίντοβατς 8(1), Λάζιτς, Μπάρον 8(1), Γκιστ 2, Γιάγκοντιτς 5, Τζένκινς 2, Ότζο 8, Στίματς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/4διπ., 1/4τριπ., 3/5βολ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λθ), Ράις 4 (2/3διπ., 2ριμπ., 3ασ., 2λθ), Παπαγιάννης 12 (5/9διπ., 2/2βολ., 5ριμπ., 1κοψ., 2λθ), Παπαπέτρου 2 (1/2διπ., 0/2τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 2κλ., 2κοψ., 1λθ), Παππάς 10 (3/5διπ., 1/2τριπ., 1/1βολ., 3ριμπ., 1λθ), Τζόνσον 3 (1/2τριπ., 3ριμπ.), Φρεντέτ 11 (2/3διπ., 1/2τριπ., 4/4βολ., 1ριμπ., 1ασ., 1κλ., 4λθ), Καλάθης 9 (4/10διπ., 0/7τριπ., 1/1βολ., 4ριμπ., 5ασ., 4λθ), Ουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6διπ., 0/2τριπ., 4/5βολ., 10ριμπ., 2ασ., 1κλ., 1λθ), Μπέντιλ (0/4διπ., 0/1τριπ., 2ριμπ.).