Εφές – Ζαλγκίρις 96-91: Λάρκιν θέλοντος, “λύγισαν” Ρίβερς και ΛεΝτέι! (videos)

2020-02-06T20:17:31+00:00 2020-02-06T20:59:32+00:00.

06/Feb/20 20:17

Η Ζαλγκίρις των εξαιρετικών Ρίβερς και ΛεΝτέι απείλησε ευθέως το σερί της Εφές, όμως ο Λάρκιν πάτησε το “τούρμπο” στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε η πρωτοπόρος να φτάσει τις 21 νίκες (96-91)!

Το “τρένο” της Εφές δεν σταματά, ούτε καν απέναντι στην απειλητική Ζαλγκίρις, που ήταν ανταγωνιστική από την αρχή ως το τέλος, αλλά στο φινάλε είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν άλλη μια νίκη!

Η ομάδα του Σάρας κυνήγησε μέχρις εσχάτων την έκπληξη στο Sinan Erdem της Πόλης και με ηγέτες τους εξαιρετικούς Ρίβερς και ΛεΝτέι είχε το πάνω χέρι, αλλά όταν ο Λάρκιν ξεκόλλησε από το μηδέν που είχε ως το 23′, πήρε από το χέρι μαζί με τον Σίμον την ομάδα του Αταμάν, η οποία πέτυχε την 9η σερί νίκη και 21η συνολικά (21-3), όσο η Ζαλγκίρις έχει πλέον 9-15.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Ζαλγκίρις έδειξε από την αρχή πως ήταν αποφασισμένη να βάλει δύσκολα στην Εφές (0-8, 3:20”), με τον Ρίβερς να βρίσκει το χέρι του από το τρίποντο (12π. με 4/5τριπ. ως το 20′), εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική κυκλοφορία των παικτών του Σάρας.

Μάλιστα ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είπε την τελευταία λέξη στο ημίχρονο με σουτ τριών πόντων (40-43), με τους Λιθουανούς να έχουν σταθερό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μίτσιτς να προσπαθεί να κρατήσει σε απόσταση βολής την Εφές (63-65, 30′).

Όμως όταν μπήκαν στην εξίσωση Λάρκιν και Σίμον, η κατάσταση ήρθε… τούμπα, ώστε από το 65-71 του 33′ να φτάσουμε στο 78-74 (36′), αφού ο Αμερικανός δεν είχε σκοράρει ως το 23′, αλλά μετά πήρε… φωτιά!

Ο Σίμον έχοντας 9π. στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά στο +7 για την Εφές (85-78, 37:30”), που είχε πλέον τη σιγουριά και την κλάση για να κρατήσει τα κεκτημένα και να μην αφήσει την μαχητικότατη ως το τέλος Ζαλγκίρις να κάνει ζημιά.

Ο Σέιν Λάρκιν έχει κάνει μεγάλες και μεγάλες εμφανίσεις, αλλά αυτή τη φορά έκανε κάτι πολύ ξεχωριστό και… απίθανο, αφού ως το 23′ δεν είχε σκοράρει, αλλά στα υπόλοιπα 17 αγωνιστικά λεπτά είχε 25(!) για να οδηγήσει την ομάδα του, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Μίτσιτς (22π.), ενώ και ο Σίμον (15π.) είχε πολύ σημαντική συμβολή στην τέταρτη περίοδο με 9 πόντους. Όλα αυτά για να μην δρομολογήσουν “διπλό” οι τρομεροί Ρίβερς (21π., 6/11τριπ.) και ΛεΝτέι (22π., 6ριμπ.)!

Που κρίθηκε

Η Ζαλγκίρις ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική στην Πόλη και είχε προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια ως το 33′ (65-71), ωστόσο εκεί η κλάση του Λάρκιν έκανε τη διαφορά για την Εφές, που έκανε το τελικό σπριντ για τη νίκη, παρά τα 19/31 τρίποντα της ομάδας του Σάρας!

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πέρεθ, Σίλβα