Μπάγερν – Βαλένθια 59-66: “Νυχτερίδες” για playoffs άλωσαν το Μόναχο! (videos)

2020-02-07T22:23:54+00:00 2020-02-07T23:14:41+00:00.

07/Feb/20 22:23

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε η Βαλένθια στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν με 66-59 και δείχνει ικανή να προκριθεί στα playoffs της Ευρωλίγκα, εδραιώνοντας την θέση της στην πρώτη οκτάδα!

Η ισπανική ομάδα παρουσίασε εξαιρετική εικόνα στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενη μόλις … πόντους και με “όπλο” την λειτουργία της στον συγκεκριμένο τομέα κατάφερε να… αλώσει το Μόναχο.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Μπάγερν έχει ρεκόρ 7-17 και είναι “ουραγός” της βαθμολογίας, ενώ η Βαλένθια παραμένει στην πρώτη οκτάδα με 12 νίκες και 12 ήττες.

Η εξέλιξη

Κακό θέαμα αλλά… μπροστά η Μπάγερν!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το ματς και οι δύο ομάδες ισόπαλες με 9-9 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με την Βαλένθια χάρη στην άμυνα της να προηγείται με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Βαυαροί μπήκαν και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 12-4 σε 7′ λεπτά προηγήθηκε με 25-19 (στο 17′) και τον Μονρό να έχει 9 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 30-24, την Βαλένθια να σκοράρει μόλις 9 πόντους και τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 14 ασίστ και 17 λάθη, ενώ η Μπάγερν είχε 0/6 τρίποντα και οι Ισπανοί 2/17!

“Έπνιξαν” τους Βαυαρούς και πήραν το διπλό οι Ισπανοί!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την Βαλένθια να κάνει γρήγορο σερί 8-0 και να προηγείται με 32-30 (στο 23′), όμως η Μπάγερν πήρε ξανά το προβάδισμα με 41-39 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 46-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Βαλένθια έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-6 σε 7′ λεπτά με τρομερή άμυνα και προηγήθηκε με 60-52 ούσα το μεγάλο  φαβορί για την νίκη. Στις τελευταίες στιγμές του ματς, η Μπάγερν δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και γνώρισε μία ακόμα εντός έδρας ήττα, αυτή την φορά από την Βαλένθια με 66-59.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 15-6 σε 7′ λεπτά έκανε το εναντίον της 46-45 σε 60-52 και “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμπεϊ ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Ντούμπλιεβιτς με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Αμπάλντε με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66.