Ράις: Τα έκανε… ΟΛΑ στο “πράσινο” πάρτι με Ζενίτ! (video)

2020-02-07T22:57:09+00:00 2020-02-07T22:57:09+00:00.

07/Feb/20 22:57

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας με 96-81 την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ, έχοντας για μία ακόμα βραδιά τον Ταϊρίς Ράις πρωταγωνιστή.

Παρότι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρουσίασε και πάλι τα γνωστά της σκαμπανεβάσματα, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο με “όπλο” φυσικά την επίθεση της να… λυγίσει τους Ρώσους και να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο της την πολυπόθητη νίκη στο ΟΑΚΑ με 96-81.

Μπορεί ο τρομερός ΝτεΣόν Τόμας να “έκλεψε” την παράσταση, όμως εξαιρετικός ήταν και ο Ταϊρίς Ράις για ένα ακόμα ματς έχοντας 21:07 παρουσίας στο παρκέ 15 πόντους με 5/11 σουτ και 4/4 βολές, 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Μετά το παιχνίδι ο Αμερικανός γκαρντ δήλωσε: “Ήταν δύσκολο ματς αυτό για εμάς, μετά από δύο σερί εντός έδρας ήττες.. Ξέραμε πως έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το ματς και χαιρόμαστε που τα καταφέραμε. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να κλείσουμε καλύτερα την άμυνα μας, κάτι που μας έδωσε ρυθμό και μας βοήθησε να καθαρίσουμε το ματς.

Για τον τρόπο που αγωνίζεται και την ηλικία του: “Σε κάθε περίπτωση, μάλλον αυτή θα είναι η τελευταία μου χρονιά”.

Δείτε τα highlights του Ταϊρίς Ράις κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο βίντεο του Eurohoops: