Πλάθα: “Χάσαμε λόγω του άσχημου πρώτου δεκάλεπτου”

2020-02-07T23:08:03+00:00 2020-02-07T23:09:16+00:00.

07/Feb/20 23:08

plaza_pao_zenit

Ο Ζοάν Πλάθα τόνισε πως το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο κόστισε στη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ, ενώ αναφέρθηκε και στη χαμένη μάχη των ριμπάουντ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής της Ζενίτ μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (96-81):

“Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, άξιζε τη νίκη. Είχαμε κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και το πληρώσαμε στο υπόλοιπο του αγώνα. Πρέπει να δω το βίντεο αλλά δεχθήκαμε 30 πόντους από τον Παναθηναϊκό σε αιφνιδιασμό. Χάσαμε τη μάχη των ριμπάουντ, σκόραραν 16 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, ενώ δε μας άφησαν να πάρουμε τον αριθμό των ριμπάουντ που παίρνουμε

Είχαν 20 λάθη, αλλά σουτάραμε με 50% στις βολές που είναι πολύ φτωχό. Παρά τα προβλήματα που ανέφερα ήμασταν μέσα στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Πρέπει να καταλάβουμε γιατί αρχίσαμε τόσο άσχημα το παιχνίδι. Είναι αλήθεια ότι είχαμε πολλές απουσίες, αλλά είπα στους παίκτες που μου ότι ο Παναθηναϊκός είναι ιστορική ομάδα, με πίεση, αλλά και πολύ κόσμο και πρέπει να το ευχαριστηθούν. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όταν παίζουμε εναντίον τόσο σπουδαίων ομάδων όπως ο Παναθηναϊκός, δεν πρέπει να τους δίνουμε τόσα δώρα”.