Ολυμπιακός: ΟΡΘΙΟΣ κόντρα σε τραυματισμούς, μπαν και Βιλερμπάν! (videos)

2020-02-20T20:12:37+00:00 2020-02-20T23:09:07+00:00.

20/Feb/20 20:12

olympiacos_asvel

Τι και αν ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, κατάφερε με εννιά διαθέσιμους παίκτες να κερδίσει την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ με 77-68 και να παραμείνει “ζωντανός” στο… κυνήγι των playoffs της Ευρωλίγκα με το πρόγραμμα δυσκολεύει ιδιαίτερα από εδώ και πέρα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να αγωνίστηκε με εννιά παίκτες απέναντι στους Γάλλους, να έχασε τον Μιλουτίνοφ με τραυματισμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει νέους παίκτες στην Ευρωλίγκα λόγω του… ban, όμως με την άμυνα της ξανά σε μεγάλη βραδιά πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη και διατηρεί πιθανότητες για είσοδο στην οκτάδα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 11-14 και παραμένει πολύ κοντά στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, αλλά παράλληλα έχει μπροστά του ένα απίστευτα δύσκολο πρόγραμμα, ενώ η Βιλερμπάν με 9 νίκες, 16 ήττες και 7 σερί αποτυχημένα αποτελέσματα μακριά από την έδρα της, διατηρεί μονάχα μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.

Η εξέλιξη

Διψήφιο “ερυθρόλευκο” προβάδισμα αλλά και… σοκ με Μιλουτίνοφ!

Παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 η Βιλερμπάν τον ανάγκασε σε 2 γρήγορα λάθη και με 9-0 σερί βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-5 (στο 3’). Οι Βεζένκοφ – Μιλουτίνοφ είχαν 11 από τους 14 πόντους του ο Ολυμπιακός , αλλά οι Γάλλοι χάρη στα πολλά καλάθια μέσα από την ρακέτα (6/8 75%) διατηρούσαν το προβάδισμα (16-14 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-20 υπέρ της Βιλερμπάν χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Καχουντί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Νικολαϊδη, Ποκουσέφσκι στην πεντάδα μπορεί ο Ολυμπιακός να ήταν άστοχος, όμως η άμυνα του λειτουργούσε εξαιρετικά (5 πόντους σε 4′ λεπτά) και με τον Νικολαϊδη να έχει 4 πόντους και 3 κλεψίματα και επιμέρους σκορ 15-7  και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (35-28 στο 15′).

Οι Πειραιώτες σε ένα ματς χωρίς ρυθμό κατάφεραν με την άμυνα τους να αυξήσουν το προβάδισμα τους στο +10 (41-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33!

*3:40 πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Νίκολα Μιλουτίνοφ φάνηκε να τραυματίζεται σοβαρά στον αστράγαλο και αποχώρησε!

Πήρε την “μάχη” με φανταστική άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να διατηρεί ένα ασφαλές διψήφιο προβάδισμα με 53-41 (στο 25′) χάρη στην άμυνα της και να δείχνει πως παρά τα προβλήματα είναι το φαβορί για την νίκη. Με την Βιλερμπάν να… ζορίζεται να σκοράρει ο Ολυμπιακός παρέμενε μπροστά στο σκορ με άνεση (55-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Μπάλντουϊν και η “ερυθρόλευκη” άμυνα έδιναν στον Ολυμπιακό τον αέρα του φαβορί (66-53 στο 33′) και όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει. 3′ λεπτά πριν το φινάλε οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αγκαλιά με την νίκη (72-61) αν και επιθετικά δεν ήταν καθόλου εύστοχοι.

Τελικά ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε την 11η νίκη του στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας σχετικά εύκολα την Βιλερμπάν με 77-68!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 23-12 προηγήθηκε με 43-33 και δεν έχασε σε κανένα σημείο το διψήφιο προβάδισμα που απέκτησε, αλλά και συνολικά στην άμυνα του η οποία επέτρεψε στην Βιλερμπάν να σκοράρει μόλις 68 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν και πάλι πολύ καλός με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ την διαφορά επίσης έκαναν ο Παπανικολάου με 8 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Πρίντεζης με 11 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μπάλντουϊν με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ακόμα εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός Νικολαϊδης με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Έλις με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68.