Βαλένθια – Μακάμπι 82-85: Με… clutch Ντόρσεϊ πέρασε ΚΑΙ από την Ισπανία! (videos)

2020-02-21T22:49:31+00:00 2020-02-21T23:23:58+00:00.

21/Feb/20 22:49

Με πρωταγωνιστή και clutch στο φινάλε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε δύσκολα στην Ισπανία την Βαλένθια με 85-82 παραμένοντας “ζωντανή” στην προσπάθεια για το πλεονέκτημα έδρας.

Μπορεί στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Έλληνα προπονητή να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές και να φαινόταν πως θα αποτύχει να πάρει το διπλό, τελικά χάρη στους Ντόρσεϊ και Ουίλμπεκιν που ήταν εξαιρετικοί πανηγύρισε μία σπουδαία επικράτηση.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Βαλένθια έχει ρεκόρ 12-13 και παραμένει μέσα στην πρώτη οκτάδα ενώ η Μακάμπι με 17 νίκες και 8 ήττες συνεχίζει να παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι αλλά… μπροστά με άμυνα η Βαλένθια!

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και προηγήθηκε από νωρίς με 13-4 (στο 6′) και τον Μπράιαντ να έχει ήδη 6 πόντους. Με τρίποντο του Κολόμ η Βαλένθια μείωσε σε 16-11 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο και… προβάδισμα των γηπεδούχων (19-18).

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και για πρώτη φορά κατάφεραν να προηγηθούν με +5 (32-26 στο 15′) και με τον Ν’Ντουρ να έχει 8 πόντους με 4/4 δίποντα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με επιμέρους σκορ 7-4 σε 36-33 (στο 18′) και καλάθι του Χάντερ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-33.

“Θρίλερ” και… Ντόρσεϊ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με τους Ισπανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 12-7 και να προηγούνται για πρώτη φορά  με +10 (50-40 στο 25′), όμως η Μακάμπι μείωσε σε 57-53 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 9-5 και προηγήθηκε μετά από πολλή ώρα με 67-66 (στο 34′) δείχνοντας να μπορεί να πανηγυρίσει το μεγάλο διπλό. 3′ λεπτά πριν το τέλος η Μακάμπι προηγήθηκε ξανά με 75-73 και όλα ήταν ανοιχτά.

Στο 38ο λεπτό ο Ντούμπλιεβιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά την Βαλένθια με 77-75, όμως οι φιλοξενούμενοι με 6-0 σερί και τρίποντο του Ντόρσεϊ προηγήθηκαν με 81-77 (1:16′) και χρίστηκαν το φαβορί για την νίκη. Μπορεί ο Ντούμπλιεβιτς να μείωσε με τρίποντο σε 81-80, όμως και πάλι ο Ντόρσεϊ με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 84-80 και στο τέλος η Μακάμπι πανηγύρισε το διπλό με 85-82!

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα του Ντόρσεϊ όπου με 2/2 εύστοχα έκανε την μία φορά το σκορ 81-77 και με το δεύτερο του “κλείδωσε” την νίκη της Μακάμπι με 84-80 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (6/11 τρίποντα) και 2 ασίστ, όμως καθοριστικός ήταν ο Έλληνας γκαρντ με 19 πόντους (4/8 τρίποντα), 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Χάντερ με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 82-85.