Βαλένθια – Φενέρ 86-93: Ουίλιαμς & Σλούκας την οδήγησαν σε “διπλό” για playoffs! (video)

2020-02-28T22:49:50+00:00 2020-02-28T23:43:12+00:00.

28/Feb/20 22:49

Η Βαλένθια πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά η Φενέρ είχε τον Κώστα Σλούκα και τον Ντέρικ Ουίλιαμς στην πρώτη γραμμή, για να πάρει μεγάλη νίκη στη “Fonteta” (86-93) που την βάζει γερά στο κόλπο της οκτάδας! Τριπλή ισοβαθμία στο 12-14, δύο νίκες πίσω από τον έκτο Παναθηναϊκό!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επανήλθε έπειτα από δύο σερί ήττες, κάνοντας… come back με ένα πολύ μεγάλο “διπλό” στη μάχη που δίνει για να βρεθεί στην οκτάδα που οδηγεί στα playoffs!

Η Φενέρ που είχε εξαιρετικά ποσοστά (14/25 τρίποντα, 21/28 δίποντα) με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να οδηγεί και τον Κώστα Σλούκα να βγαίνει μπροστά όταν το ματς και η νίκη… παιζόταν, ανέβηκε στο 12-14, όσο είναι και το ρεκόρ της Βαλένθια, αλά και της Χίμκι, στην τριπλή ισοβαθμία στις θέσεις 7-9, δύο νίκες πίσω από τον έκτο Παναθηναϊκό (14-12)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Φενέρ μπήκε σαφώς καλύτερα και είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο, θέλοντας να κερδίσει και… πνευματικά τους γηπεδούχους, κάνοντας σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, με Τόμας και Ντατόμε (14-21, 10’).

Αντιστρόφως ανάλογο, προς τέρψη της Βαλένθια ήταν το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με σερί 8-0 δια χειρός Τόμπεϊ (22-21), αλλά εκεί φρόντισε να… εμφανιστεί ο Ουίλιαμς, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους ως την ανάπαυλα για να δώσει το πάνω χέρι στην ομάδα του (41-47, 20’)!

Η μπάλα πέρασε στο Ντούμπλιεβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να αποκτήσουν οι γηπεδούχοι πλεονέκτημα και να φέρουν το ματς στα ίσια (58-58, 26’), αλλά Ντε Κολό και Ντίξον έδωσαν ξανά το πάνω χέρι στην ομάδα του Ομπράντοβιτς (60-65, 30’).

Ουίλιαμς και Ντε Κολό έδιναν λύσεις στους φιλοξενούμενους (65-73, 33’) και ο Σλούκας ήρθε για να δώσει τη χαριστική βολή στους Ισπανούς, με δέκα σερί πόντους και ένα κλέψιμο για το +12 (74-86, 37’) που εξασφάλισε τη 12η νίκη της Φενέρ στην κανονική περίοδο, παρά την ύστατη προσπάθεια των παικτών του Πονσαρνάου που μείωσαν ως το -5 (86-91)!

Παίκτης-κλειδί

Ο Ουίλιαμς ήταν ο πλέον παραγωγικός παίκτης της Φενέρ (22π.), αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά όταν χρειάστηκε ήταν ο Κώστας Σλούκας, που είχε 10 εκ των 13 πόντων του μέσα σε τρία λεπτά (34-37) εδραιώνοντας το προβάδισμα νίκης της ομάδας του, που είχε με 13π. και τον Ντατόμε. Από πλευράς των μαχητικών γηπεδούχων, ο Μαρίνκοβιτς είχε 22 πόντους και ο Ντούμπλιεβιτς 15.

Που κρίθηκε

Το 58-58 του 26’ ήταν η τελευταία ισοπαλία στο παιχνίδι και το 72-76 στο 34’ ήταν η τελευταία επαφή της βαλένθια με το σκορ, αφού στην τέταρτη περίοδο ο Σλούκας είχε δέκα σερί πόντους από το 72-76 ως το 74-86, με την Φενέρ να καθαρίζει κάπως έτσι το ματς, στο οποίο είχε 14/25 τρίποντα και 21/28 δίποντα, αλλά και διπλάσιες ασίστ (24) από λάθη (12).

Δεκάλεπτα: 14-21, 41-47, 60-65, 86-93.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Παστούζιακ, Μάικιτς