Μιλάνο – Ρεάλ 73-78: Ασταμάτητη “Βασίλισσα” πέρασε και από την Ιταλία με ανατροπή! (videos)

2020-03-03T22:37:54+00:00 2020-03-03T23:29:36+00:00.

03/Mar/20 22:37

Ένα ακόμα διπλό πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στην φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Αρμάνι Μιλάνο στο άδειο “Forum” με 78-73 και συνεχίζει τις πολύ υψηλές πτήσεις στην κατάταξη!

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω του κορωνοϊού που μαστίζει την Ιταλία και με την Ρεάλ Μαδρίτης να κατεβάζει… εντεκάδα και να αγωνίζεται με πέντε απουσίες, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιστρέψει από το -15 στο Μιλάνο και να πανηγυρίσει ένα ακόμα σπουδαίο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Πλέον η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έχει 11-16 και βρίσκεται εκτός οκτάδας αυτή την στιγμή, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 21-6.

Η εξέλιξη

+10 το Μιλάνο σε ματς γεμάτο ανατροπές!

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Αρμάνι Μιλάνο και προηγήθηκε με 12-5 (στο 5′) έχοντας 3/4 τρίποντα και η Ρεάλ 2/10 σουτ. Μάλιστα οι Ιταλοί προηγήθηκαν και με 17-7 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-11 και τους Ισπανούς να έχουν 5/18 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η διαφορά της Αρμάνι Μιλάνο έφτασε και στα επίπεδα του double score (30-15 στο 13′) με την Ρεάλ να είναι επηρεασμένη από τις απουσίες. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με εντυπωσιακό σερί 17-2 (!) ισοφάρισαν σε 32-32 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-35 και επιμέρους σκορ της Μιλάνο 13-3!

Ρεάλ για… φίλημα και διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία σημαντική διψήφια διαφορά (51-41 στο 24′). Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ιδιαίτερα άστοχες με την Μιλάνο να παραμένει μπροστά με 55-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε απίθανο σερί 15-0 και προηγήθηκε με 61-55 (στο 34′) και έγινε το φαβορί για το διπλό. 2′ λεπτά πριν το φινάλε του ματς η Μιλάνο μείωσε σε 69-67 με επιμέρους σκορ 12-8 και έκανε και πάλι ντέρμπι τον αγώνα.

Τελικά η “Βασίλισσα” χάρη σε ένα καλάθι και ένα μπλοκ του Ταβάρες και 2/2 βολές του Καμπάτσο προηγήθηκε στο 39′ με 73-67 και στο φινάλε πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 78-73!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε προηγούμενη με 55-46 αλλά δέχθηκε σερί 15-0 (!) και είδε την Ρεάλ να προηγείται με 61-55 “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ταβάρες ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν επίσης ο Ρούντι με 16 πόντους (4/9 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Τόμπκινς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Λαπροβίτολα με 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78