Βιλερμπάν – Βαλένθια 72-65: Γαλλικό “δώρο” σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό! (videos)

2020-03-03T22:49:27+00:00 2020-03-04T00:00:23+00:00.

03/Mar/20 22:49

vanja-marinkovic-valencia-basket-eb19

Η Βιλερμπάν νίκησε τη Βαλένθια στο “Αστρομπάλ” (72-65) και έκανε… δώρο σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, αφού κράτησε την ισπανική ομάδα στις 12 νίκες, δύο νίκες κάτω από τους “πράσινους” και ισόβαθμη των Πειραιωτών!

Η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 10-17, ενώ η Βαλένθια έμεινε στο 12-15, όσο είναι και το ρεκόρ του Ολυμπιακού, αφού οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και επικράτησαν με τη μεγάλη εμφάνιση του Λάιτι (20π.)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Βιλερμπάν μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι για να πάρει προβάδισμα με τον Λάιτι (16-7, 5′), ωστόσο η Βαλένθια φρόντισε να μαζέψει την απόσταση ως το τέλος της περιόδου (20-17, 10′).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά αυτή τη φορά το υπερασπίστηκαν και μετά το 29-28 (16:30”), αφού έτρεξαν 9-0 πριν το 38-30 της ανάπαυλας.

Η διαφορά έγινε και διψήφια στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας με τον Λάιτι στο +14 (48-34, 22′), αλλά Λαμπεϊρί και Βίβες κράτησαν κοντά την ομάδα τους με επιμέρους 1-11 σε 3:43” (56-52, 30′)!

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν κι έφτασαν στο καλάθι (61-59, 34′), αλλά ο Λάιτι ήταν εκεί, με το 7-0 της Βιλερμπάν για το 70-61 (39′) να κάνει τη διαφορά ώστε να έρθει η νίκη!

Ο Ντέιβιντ Λάιτι (20π.) ήταν ο κορυφαίος της Βιλερμπάν και του παρκέ, κάνοντας τη διαφορά για την ομάδα του, ενώ από πλευράς Βαλένθια ξεχώρισε ο Βίβες (14π.).

Που κρίθηκε

Το σερί 7-0 στην τελική ευθεία του αγώνα έκαναν τη διαφορά για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 56-52, 72-65.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Χόρντοφ, Ράτσις