Φενέρ – Ερυθρός Αστέρας 66-63: Με χίλια ζόρια, αλλά νικήτρια, με βήμα… playoffs! (videos)

2020-03-04T20:45:06+00:00 2020-03-04T21:10:34+00:00.

04/Mar/20 20:45

Η Φενέρ “έφτυσε αίμα” για να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά το κατάφερε στις λεπτομέρειες (66-63) και πλέον είναι μόνη στην έβδομη θέση, μία νίκη πίσω από τον Παναθηναϊκό!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να λυγίσει τον πολύ αξιόμαχο Αστέρα των Πάντερ και Μπράουν, παρά τις απουσίες των Σλούκα (σ.σ. θα λείψει και από τον αγώνα με τη Χίμκι στη Μόσχα, 6/3, 19:00), Νάναλι, αλλά και της κακής της εμφάνισης, βρίσκοντας στο τέλος τις λύσεις για να ανέβει στο 13-14, αφήνοντας πίσω Ολυμπιακό, Ζαλγκίρις, Χίμκι, Βαλένθια που είναι στο 12-15, ενώ πλησίασε στη μία νίκη τον έκτο Παναθηναϊκό (14-13)!

Για να έρθει η νίκη καθοριστικός ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ της Φενέρ (10π.) και πρωταγωνιστής στη φάση όπου έγινε το 66-63, παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράροντας στη συνέχεια!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Μικρό μεν, προβάδισμα δε, είχε η Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο, με τα τρίποντα του Μαχμούτογλου να δίνουν γρήγορο +7 (17-10, 7′), αλλά η άμεση επιστροφή των φιλοξενούμενων με το τρίποντο του Πάντερ έκλεισαν την περίοδο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (22-20, 10′).

Αντίστοιχη εξέλιξη και στη δεύτερη περίοδο, με το χαμηλό τέμπο να βολεύει τους Σέρβους, που βρέθηκαν στο -7 (41-34, 19′) αλλά βρήκαν έμμεσο τρίποντο με τον Μπάρον για το 41-37 της ανάπαυλας.

Από τη στιγμή που η Φενέρ δεν ξέφυγε στο πρώτο μέρος, ο Ερυθρός πήρε δικό του προβάδισμα με τον Μπράουν (43-47, 25′) και πλέον άρχισαν οι δύο ομάδες να βαδίζουν σταθερά χέρι-χέρι (51-51, 30′).

Όλα ήταν στο όριο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται δύο λάθη της ομάδας του Σάκοτα και να κάνουν σερί 4-0 την πλέον σημαντική στιγμή, με 2/2 βολές του Βέσελι και καλάθι του Κάλινιτς, ο οποίος πρώτα έσωσε την κατοχή και μετά ευστόχησε για το 66-63 (-40,8”)!

Ο Μπράουν έκανε κι άλλο λάθος, αλλά στο φινάλε ο Περπέρογλου είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσ,α αλλά το τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ βρήκε σίδερο…

Σε ένα πολύ κακό και σκληρό παιχνίδι, ο Κάλινιτς βγήκε μπροστά κι έκανε τη διαφορά στο τέλος (10π.), βοηθώντας τα μέγιστα μαζί με τον Ουίλιαμς που πρόσφερε σε πολλούς τομείς (9π., 6ριμπ., 3ασ.). Από πλευράς Αστέρα ξεχώρισαν Πάντερ και Μπράουν με 14π., ενώ ο Περπέρογλου είχε 8π., 5ριμπ..

Που κρίθηκε

Ελλείψει του Κώστα Σλούκα η Φενέρ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να επιβάλλει το ρυθμό της και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει, με τον Αστέρα να είναι συγκεντρωμένος και με προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, παλεύοντας ως την τελευταία κατοχή. Μάλιστα ήταν και μπροστά (62-63) πριν ο Βέσελι και κυρίως ο Κάλινιτς κάνουν το σερί 4-0 που έκρινε το ματς, αφού ο Σέρβος έσωσε την κατοχή στο 64-63 και στη συνέχεια σκόραρε για το 66-63.

Δεκάλεπτα: 22-20, 41-37, 51-51, 66-63

Διαιτητές: Γκαρθία, Γκόντας, Βίλιους