Βαλένθια – Μιλάνο 81-83: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη με buzzer beater Μίτσοφ! (videos)

2020-03-05T23:13:02+00:00 2020-03-06T02:16:11+00:00.

05/Mar/20 23:13

Σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” στην άδεια έδρα της Βαλένθια λόγω κορωνοϊού η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε ένα απίστευτο διπλό στο φινάλε της παράτασης με 83-81 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Μίτσοφ!

Αν και η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφτασε μία ανάσα από μία καταστροφική ήττα στην Ισπανία, κατάφερε να δείξει σπουδαία ψυχικά αποθέματα και έχοντας και τύχη στις 0/2 βολές του Κολόμ στο τέλος της παράτασης “έκλεψε” το διπλό με το τρίποντο του Μίτσοφ σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στην μάχη των playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 12-16 και παράλληλα η Βαλένθια γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, ενώ η Μιλάνο “έσπασε” αρνητικό σερί 10 ηττών κερδίζοντας μετά από πολλή καιρό μακριά από την έδρα της, ενώ είχε μέχρι απόψε 8 ήττες στα τελευταία 9 ματς.

Η εξέλιξη

Μπροστά με άμυνα η Μιλάνο!

Η Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την “παγωμένη” έδρα των και παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκε από νωρίς με 9-5 (στο 5′). Οι Ισπανοί “ξύπνησαν” και ανέτρεψαν το σκορ (13-12 στο 7′) με επιμέρους σκορ 8-3, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 19-12 για τους Ιταλούς με σερί 7-0!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα το μπάσκετ που έπαιζαν οι δύο ομάδες ήταν κακό, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-21 με επιμέρους σκορ 9-5 (στο 15′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 36-28 χάρη στην άμυνα τους.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με την Βαλένθια να αντιδράει και να μειώνει σε 41-40 με γρήγορο επιμέρους σκορ 12-5 (στο 24′). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πάντως κρατούσε το προβάδισμα με 48-45 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 48-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκαν με 56-51 (στο 34′) και έδειξαν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα για την νίκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με σερί 7-0 και προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με 58-56 (στο 36′) βάζοντας “φωτιά” στον αγώνα.

Περίπου 1′ λεπτό πριν το τέλος όλα κρέμονταν από μία κλωστή και η Μιλάνο ήταν μπροστά με 63-58 χάρη σε σερί 7-0 και μεγάλο τρίποντο του Ρολ και έγινε το φαβορί για το διπλό. Και πάλι οι Ισπανοί απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Αμπάλντε (63-61) και με 2/2 του Ντούμπλιεβιτς ισοφάρισε σε 63-63 στα 14′!

Στην τελευταία επίθεση της Μιλάνο ο Μίτσοφ την έβαλε μπροστά με 65-63 και τελικά ο Αμπάλντε με δύσκολο καλάθι ισοφάρισε σε 65-65 στα 2,6′ και το ματς πήγε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (69-69 στο 43′), όμως ο Ντούμπλιεβιτς με 5 σερί πόντους έβαλε μπροστά την Βαλένθια με 74-69 1:50′ πριν το τέλος και την έφερε κοντά σε ένα τεράστιο αποτέλεσμα. Ο Σκόλα κράτησε ζωντανή την Μιλάνο με 4 δικούς του πόντους και μείωσε σε 76-73, αλλά ένα άστοχο τρίποντο του Ρολ και ένα καλάθι του Αμπάλντε έκανε το σκορ 78-73.

Τελικά όμως η Μιλάνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη αφού με επιμέρους σκορ 10-3 και buzzer beater του Μίτσοφ τρίποντο έπειτα από 0/2 βολές του Κολόμ πήρε ένα απίθανο διπλό με 83-81!

Που κρίθηκε: Στα 6′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η Βαλένθια ήταν μπροστά με 81-80 και είχε δύο βολές με τον Κολόμ ο οποίος έκανε 0/2 και ο Μίτσοφ στην λήξη του αγώνα έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 83-81!

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Μίτσοφ ήταν ο παίκτης που έκρινε τον αγώνα με 13 πόντους (5/9 σουτ) και 7 ριμπάουντ. ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σέρχι με 16 πόντους, 9 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Σκόλα με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ρολ με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 48-48, 65-65, 81-83.