Βόβορας: “Πρέπει να βελτιωθούμε στα λάθη – Πάλεψαν για 45 λεπτά οι παίκτες”

2020-09-13T17:59:40+00:00 2020-09-13T17:59:40+00:00.

13/Sep/20 17:59

Στα λάθη που έκαναν αλλά και στην διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του στάθηκε ο Γιώργος Βόβορας μετά την φιλική νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου.

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά του Κάουνας ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας στον Μικρό Τελικό και στην παράταση την Άλμπα Βερολίνου με 110-102.

Μετά το φιλικό στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής του “τριφυλλιού” Γιώργος Βόβορας στις δηλώσεις του στάθηκε στα λάθη που έκαναν οι παίκτες του και στα κομμάτια που χρειάζεται βελτίωση η ομάδα του, ενώ τους έδωσε και συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους στο παρκέ.

Αναλυτικά τι είπε:

“Αλλάξαμε πολλά σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι. Θέλω να δώσω τα εύσημα στους παίκτες που μετά το πρωινό meeting έδωσαν έμφαση στις λεπτομέρειες του παιχνιδιού. Σε ένα κομμάτι που πρέπει να βελτιωθούμε είναι τα λάθη γιατί αν θες να κερδίσεις ένα ματς Ευρωλίγκα κυρίως εκτός έδρας θα πρέπει να ελέγξεις τα λάθη σου.

Σε αυτό το κομμάτι θέλουμε δουλειά και μας πονάει για τα λάθη μπορούν να σκοτώσουν μία ομάδα. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί για 45 λεπτά πάλεψαν, ήταν δυναμικοί, έβαζαν τα χέρια τους στην μπάλα και έκαναν ότι χρειαζόταν να μας κρατήσουν μέσα στο ματς. Κάθε ματς που περνάει βελτιωνόμαστε και αυτός είναι ο μόνος δρόμος να χρησιμοποιήσουμε αυτά τα ματς για να βελτιωθούμε στις λεπτομέρειες”.

Για τις ασίστ: “Χθες κάτι που δεν μας άρεσε και δώσαμε έμφαση στο βίντεο ήταν πως δεν είχαμε γρήγορη έξτρα πάσα. Η Ζαλγκίρις έπαιξε επιθετική άμυνα στην μπάλα. Δεν γυρίσαμε γρήγορα τη μπάλα. Σήμερα αντιδράσαμε και κάναμε αυτό που θέλαμε στην επίθεση και είχαμε γρήγορες αποφάσεις. Αυτό μας έδωσε τις 24 ασίστ.

Όπως είπα στους παίκτες, εάν θέλουμε να έχουμε μια καλή ομάδα Ευρωλίγκα και να κερδίζουμε αγώνες η αναλογία ασίστ/λάθη θα πρέπει να είναι 1,5. Σήμερα είχαμε λιγότερες ασίστ σε αυτό το κομμάτι. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε γιατί μας πληγώνουν λάθη που μπορούμε να αποφύγουμε”.

Στο τέλος ανέφερε: “Θέλω να συγχαρώ τους πάντες στη Ζαλγκίρις. Ήταν πολύ όμορφος ο τρόπος που μας βοήθησαν, όπως και οι άνθρωποι της Ευρωλίγκα και τους ευχαριστούμε. Ήταν σημαντικά τα 2 αυτά παιχνίδια”.