Χίμκι – Παναθηναϊκός 76-78: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ πρεμιέρα, έβαψε πράσινη τη Μόσχα! (videos)

2020-10-02T20:59:59+00:00 2020-10-02T22:28:02+00:00.

02/Oct/20 20:59

Ο ελλιπής Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας από το ένδοξο παρελθόν του κι έφυγε με τεράστια νίκη από τη Μόσχα απέναντι στην επίσης ελλιπή Χίμκι (76-78)! Αρχηγός με τα όλα του ο Παπαπέτρου, εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Βόβορα!

Στην “Arena Mytishchi” για την πρεμιέρα της νέας Ευρωλίγκας αναμετρήθηκαν δύο ελλιπείς ομάδες, καθώς από πλευράς Παναθηναϊκού δεν ήταν παρόντες Σαντ-Ρος, Τζάκσον, Ουάιτ και η Χίμκι δεν είχε Σβεντ, Μονρό, Γιόβιτς.

Όπως ήταν αναμενόμενο λόγω των απουσιών, αμφότεροι επιστράτευσαν εναλλακτικά πλάνα για την πρεμιέρα, αλλά αυτά του Γιώργου Βόβορα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικά, καθώς προετοίμασε άριστα την ομάδα του, τακτικά και πνευματικά, επιβεβαιώνοντας πως ο φετινός Παναθηναϊκός θα παλεύει σε όλα τα παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας, με αποτέλεσμα την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα, σε ένα παιχνίδι όπου είχε περιορισμένη μεν, αλλά παρουσία φιλάθλων στην “Arena Mytishchi”!

Ο Παπαπέτρου ήταν πραγματικός ηγέτης κι αρχηγός, οδηγώντας το νέο Παναθηναϊκό, με σκορ, ριμπάουντ, πάθος και καθοριστικά plays, όπως το γκολ-φάουλ που έδωσε το προβάδισμα στην τελική ευθεία και την άμυνα στον Μπέρτανς στην εκπνοή, έχοντας συμπαράσταση από τους εξαιρετικούς ΜήτογλουΜπέντιλ και τον Μποχωρίδη που ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις κι έκανε step up μαζί με τους συμπαίκτες του, καλύπτοντας και τους απόντες για να έρθει η νίκη!

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξαιρετικό ξεκίνημα, πλήρωσε τα λάθη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κάτι παραπάνω από συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, στοχεύοντας στις αδυναμίες της Χίμκι, με τη ζώνη από το ξεκίνημα να μπερδεύει τους γηπεδούχους, που έπαιρναν πόντους μόνο από τον Μπούκερ (7/7 πόντους της Χίμκι ως το 7-8)

Από πλευράς “πράσινων” έβγαιναν εξαιρετικές συνεργασίες, με την μπάλα να ακουμπά στο ζωγραφιστό και τη δημιουργία να μην προέρχεται μόνο από την περιφέρεια.

Μαζί με τον έλεγχο των ριμπάουντ, αποτέλεσμα ήταν το εξαιρετικό 7-15 (5:30’’), που έγινε και 11-24 (8:30’’), με υπομονή και συγκέντρωση, πριν οι Ρώσοι δείξουν μια αντίδραση για να κλείσουν στο -6 την περίοδο (17-24, 10’).

Ο Παναθηναϊκός που έπαιρνε πράγματα από κάθε παίκτη μέχρι να σκοράρει εκ νέου είδε τη διαφορά να μειώνει στους 4 (20-24, 11’), καθώς έκανε μαζεμένα λάθη (9 ως εκείνο το σημείο, 4 ο Μποχωρίδης) και ο Νέντοβιτς ήταν ο αδύναμος επιθετικός κρίκος, καθώς σπατάλησε πολλές κατοχές.

Έτσι, παρά το 25-33 από τον Μπέντιλ (15’) οι γηπεδούχοι όταν βρήκαν το… χέρι τους από την περιφέρεια, με Τίμα και Γερέμπκο, έσπασαν τη ζώνη και έτρεξαν 13-2 (38-35), το οποίο όμως είχε άμεση αντίδραση, με τον Παπαπέτρου να στέλνει με προβάδισμα την ομάδα του στα αποδυτήρια (39-41, 20’), με τους “πράσινους” να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (15-23) αλλά να πληρώνουν τα πολλά εύκολα λάθη.

Θρίλερ με πράσινο φινάλε

Η αυτοπεποίθηση που βρήκε η Χίμκι με την ανατροπή στη δεύτερη περίοδο, τη βοήθησε να ανταπεξέλθει στο καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο δια χειρός Μήτογλου (46-51, 24’) και με κλειδί αμυντικά και εκτελεστικά τον Ζάιτσεφ, που εκμεταλλεύτηκε κάθε… ίντσα χώρου που του δόθηκε, με 7-0 πέρασε μπροστά (53-51, 25:30’’).

Ο Μπέντιλ έδωσε ανάσες επιθετικά με πλάτη όσο δεν βρίσκονταν εύστοχα τρίποντα, αλλά ένα που βρήκε ο Μποχωρίδης έκλεισε την περίοδο στο -3 (62-59, 30’), σταματώντας το σερί που έτρεχαν οι παίκτες των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Παπαπέτρου να οδηγεί την ελληνική ομάδα (65-65, 32:30’’) και σχεδόν όλες τις αποφάσεις για την ομάδα του Κουρτινάιτις να τις παίρνει ο Μίκι στην επίθεση (73-71, 36’).

Ο Παπαπέτρου με παλικαρίσιο γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα στο “τριφύλλι” (73-76, -1:46’’) και οι εξαιρετικές άμυνες έδωσαν τη δυνατότητα για το +5 με τις βολές του Φόστερ (73-78)!

Ο Μπέρτανς κράτησε ζωντανή τη Χίμκι (76-78, -27,8’’) και οι “πράσινοι” κινδύνευσαν να… αυτοκτονήσουν, καθώς ο Μποχωρίδης ροκανίζοντας το χρόνο έκανε κακή επιλογή κι έδωσε την ευκαιρία για ένα τελευταίο σουτ στον Μπέρτανς. Ωστόσο ο Παπαπέτρου ήταν εκεί για την άμυνα και το τρίποντο του Λετονού βρήκε σίδερο και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!

Παίκτης-κλειδί

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αρχηγός και ηγέτης με τα όλα του στη Μόσχα! Με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 18 PIR και καθοριστικά plays και στις δύο πλευρές του παρκέ (γκολ-φάουλ για το 73-76, άμυνα στον Μπέρτανς στο φινάλε) ήταν η κύρια αιτία για τη μεγάλη νίκη! Από κοντά και ο Μήτογλου (12π., 9ριμπ.) αλλά και ο Μπέντιλ (11π.), με τον Μποχωρίδη (10π.) και τον Φόστερ (10π.) να δίνουν κι αυτοί λύσεις. Η Χίμκι στο ξεκίνημα στηρίχθηκε αποκλειστικά στον Μπούκερ (15π.) και στο τέλος στους Μίκι (12π.), Μπέρτανς (14π.) και Ζάιτσεφ (11π.).

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός με εξαίρεση τα λάθη (9) που τον φρέναραν για να χτίσει διαφορά, αλλά στο δεύτερο μέρος έκανε μόλις τέσσερα και ανταπεξήλθε ακόμα κι όταν η Χίμκι προσπέρασε. Καθοριστικός ήταν ο Παπαπέτρου με το γκολ-φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ (73-76), αλλά και στην τελευταία άμυνα, όταν ο Μπέρτανς έκανε το σουτ νίκης για την ομάδα του, που βρήκε σίδερο…

Δεκάλεπτα: 17-24, 39-41, 62-59, 76-78

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Χόρντοφ, Ντραγκόγεβιτς